انواع سنگهای ساختمانی

سنگ ساختمانی

فهرست مطالب

انواع سنگهای ساختمانی

سنگ ساختمانی نوعی از مصالح ساختمانی میباشد که در ساخت بناهای مختلف و در قسمتهای مختلف ساختمان مورد استفاده قرار میگیرد، از کانی های مختلف تشکیل میشود و انواع مختلفی با ظاهرهای متفاوت دارد.

درواقع سنگ ساختمانی از قدیمی ترین مصالحی است که انسان در ساخت ابنیه و به خصوص خانه سازی مورد استفاده قرار داده است. امروز علاوه بر کاربرد فراوان آن در راه سازی، پل سازی، دیوارسازی وتولید شن وماسه شکسته، در خانه سازی نیز به طور گسترده و وسیع مورد استفاده قرار می گیرد.
آثار تاریخی تخت جمشید نشان می دهد که کاربرد سنگ در معماری ایران از قدیم رواج داشته. در حال حاضر نیز سنگ یکی از بهترین مصالح برای نما، کف و پله های ساختمانهای مسکونی وعمومی است. امروزه معماران، سنگ را به طور وسیع در ساختمانهایی نظیر سالن های اجتماعات، هتلها، بیمارستانها، ساختمانهای اداری، ترمینالهای مسافربری، فرودگاه ها و موزه ها به کار می برند.
سنگهای مورد استفاده در کارهای ساختمانی دارای انواع گوناگون و متنوعی هستند. برای تقسیم بندی آنها می توان مشخصات مختلفی را مدنظر قرار داد. مثلاً از نظر مبدأ زمین شناسی؛ از نظر ترکیب و شکل کانی؛ از نظر نوع مصرف و کارایی، از نظر ماشین آلات فرآوری آنها و از نگاه کارخانه های فرآوری کننده. با در نظر گرفتن هر یک از این موارد سنگ نیزطبقه بندی های مختلفی پیدا می کند.اکنون به بررسی اجمالی این طبقه بندیها می پردازیم. در نهایت این تقسیم بندی را بر حسب محصول کارخانجات فرآوری سنگ بیشتر بررسی می کنیم. یعنی بر اساس آنچه در بازار مصالح ساختمانی بیشتر مرتبط با ساختمانها و به صورت پلاک و ابزار است.

سنگ تخت جمشید
اگر هرگونه سوالی در رابطه با انوع سنگهای ساختمانی دارید میتوانید با مشاورین ما در گروه مهندسی بازرگانی بهنگام در ارتباط باشید

تقسیم بندی بر اساس مبدا زمین شناسی

سنگها از نظر مبدأ زمین شناسی به سنگ آذرین ، سنگ رسوبی سنگ و دگرگونی تقسیم بندی می شوند.
نتایج مطالعاتیِ ترکیب سنگ شناسی در سطح زمین، نشان می دهد که حدود هفتادوپنج درصد از  سطح قاره ها را سنگهای رسوبی و سنگهای دگرگونی ناشی از آنها تشکیل می دهد. همچنین حدود بیست وپنج درصد آن متشکل از سنگهای آذرین و سنگهای دگرگونی ناشی از آنها است.

الف ) سنگ آذرین : سنگهایی هستند که از سرد شدن و انجماد مواد مذاب داخل زمین (ماگما)، در زیر زمین (آذرین درونی) یا سطح زمین(آذرین خارجی) به وجود آمده اند. مقاومت سنگهای آذرین در همه جهات یکسان است؛ اسید کلریدریک برآنها بی اثر است و این سنگها سختی بالایی دارند به طوری که روی شیشه خط می اندازند.
گرانیت ، سینیت و گابرو از انواع سنگهای آذرین هستند.

ب ) سنگ رسوبی: این سنگها از ته نشین شدن مواد محلول یا شناور در آب دریاها، رودخانه ها، یخچالها و هوا ، در محیطهای گازی، مایع و جامد به وجود آمده اند که رفته رفته طی مراحلی به سنگ رسوبی تبدیل شده اند. اکثر آنها از دو جزء آواری (مثل قلوه سنگ، شن، ماسه و دانه های رسی) و یک جزء شیمیایی مثل کلسیت یا ژیپس تشکیل شده اند.این  جزء شیمیایی باعث چسبیدن ذرات آواری به یکدیگر می شود.
این سنگها در امتداد عمود بر بسترشان بیشترین مقاومت را دارند اما در جهت رگه های تشکیل شده، ضعیف هستند. از مهمترین سنگهای رسوبی می توان به کنگلومرا، ماسه سنگها، سنگهای رسی، تراورتن ها و بعضی مرمریت ها نام برد.

سنگ مرمریت

ج ) سنگ دگرگونی: چنانچه در اثر عواملی مثل دما و فشار، سنگها دچار تغییرات در شکل و ساخت و ترکیب کانی سنگ و یا باعث تبلور مجدد شوند سنگ دگرگونی تشکیل می شود. می توان از سنگهای چینی، مرمرها وبعضی از مرمریت ها به عنوان مهمترین سنگهای دگرگونی که در کارهای ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند نام برد.
کلاً چنانچه سنگها را از این زاویه نگاه کنیم به دو دسته سخت و نرم تقسیم می شوند.
 1 / سنگ سخت: چنانچه که از اسم آنها پیداست این سنگها به این راحتی برش و ساب نمی خورند و به سادگی براق نمی شوند. به همین دلیل باید در فرآوری آنها از ماشین آلات و دستگاههایی مخصوص استفاده شود. این دستگاهها از دورِ موتور گرفته تا نوع مواد مصرفی در سیم برش یا دیسک برش و لقمه ساب با دیگر ماشینها متفاوت هستند. از جمله این سنگهای سخت می توان از گرانیت، گابرو، دیوریت یا سینیت ها نام برد.

2 / سنگ نرم : مابقی سنگهای موجود در بازارها همانند مرمریت، تراورتن، مرمر، چینی و لایم استون را می توان با دستگاههای برش سنگ نرم فرآوری کرد، چرا که این دستگاه ها از نظر فنی برای فرآوری سنگهای نرم طراحی شده است.

ویژگی های سنگ های ساختمانی

بسیاری از سنگ های ساختمانی دارای ویژگی های مثبتی هستند به همین دلیل می توان از آنها در بخش های مختلف بنای ساختمان استفاده کرد. به طور کلی یک سنگ باید دارای بافتی سالم باشد. بافتی که دارای کمترین درز و شکاف در سنگ باشد.

یک سنگ ساختمانی مناسب باید قابلیت جذب آب کمی داشته باشد. زیرا سنگی که آب زیادی را به خود جذب کند، طول عمر کوتاهی خواهد داشت و از استحکام و مقاومت کمتری برخوردار خواهد بود.

سنگ های ساختمانی ایده آل باید قابلیت جذب آلودگی های محیطی پایینی داشته باشند و در صورت جذب آلودگی باید به راحتی شسته شوند و در برابر شوینده ها آسیب زیادی نبینند.

یک سنگ ساختمانی مناسب باید بتواند در برابر مواد شیمیایی و یا شرایط آب و هوایی مانند یخبندان های سخت، تغییرات دمایی ناگهانی، رطوبت، انواع فشارها و ضربات ناگهانی و … مقاومت بسیار بالایی داشته باشد.

انواع-سنگ-ساختمانی

معرفی مهمترین سنگهای ساختمانی

سنگ های زیادی در طبیعت وجود دارند که هرکدام بسته به ماهیت و ویژگیهایی که دارند کاربردهای متفاوتی دارند و جهت استفاده در بخشهای مختلفی از یک بنا بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند، در ادامه به معرفی مهمترین سنگهای ساختمانی و ویژگیها و موارد استفاده هر کدام میپردازیم :

سنگ تراورتن

سنگ تراورتن از انواع سنگهای آهکی به شمار میرود که در اطراف چشمه های کانسار معدنی تشکیل میشود، متخلخل است و در رنگهای قهوه ای، کرم و بژ به چشم میخورد

از سنگ تراورتن می توان به عنوان سنگ کفپوش، نمای ساختمان، دکوراسیون داخلی و … استفاده کرد چرا که به علت تخلخل موجود در تراورتن به راحتی به سیمان و دوغاب میچسبد و از سطح جدا نمیشود.

سنگ های تراورتن دارای طرح های زیادی هستند و به خوبی برش می خورند. در ضمن این سنگ ها دارای قابلیت های دیگری از قبیل دوام و مقاومت مناسب در برابر فشارها، عدم نفوذ آب، عایق حرارتی و … می باشند.

ناگفته نماند که این سنگ دارای تخلخل زیادی است و به همین دلیل معماران به راحتی می توانند از خاصیت چسبندگی این سنگ استفاده کنند.

سنگ مرمر

سنگ مرمر از انواع سنگهای دگرگونی میباشد که از دگرگون شدن سنگهای آهکی بوجود می‌آید کانی اصلی آن پایدارترین بیکربنات کلسیم است؛ این نوع سنگ ساختمانی مقاومت خوبی در برابر شرایط جوی دارد. دارای قابلیت عبور نور میباشد، به همین دلیل از این سنگ ساختمانی بیشتر در داخل ساختمان استفاده می شود.

از سنگ مرمر در قسمت های مختلف ساختمان مانند ستون ها، اطراف شومینه ها، کف ساختمان، دیوارهای داخلی، مقبره‌ها و امامزادگان و … استفاده می شود.

سنگ مرمر بعلت وجود کانی های مختلف دارای رنگهای متنوعی ازجمله صورتی، پرتغالی، آبی، سبز، سفید و … میباشد.

بسیاری از کارگاه های تولید سنگ، این نوع سنگ را صیقل می دهند و به خوبی آن را در اندازه های افقی و عمودی برش می دهند.

قابل ذکر است که یکی از ویژگی های مناسب این سنگ مقاومت آن در برابر باران های اسیدی می باشد.

انواع-سنگهای-ساختمانی

سنگ گرانیت

سنگ گرانیت یا سنگ خارا در دسته سنگهای آذرین قرار دارد که از سرد شدن مواد مذاب ( ماگما ) در داخل زمین بوحود میآید؛ این سنگ دارای ویژگی های خوبی از جمله مقاومت بالا در برابر انواع فشارها، تغییرات آب و هوایی و … می باشد. نفوذ آب در این نوع سنگ آتشفشانی بسیار کم می باشد. به همین دلیل از آن در سرویس های بهداشتی نیز استفاده می شود.

به دلیل مقاومت و استحکام بالای این سنگ، از آن در نمای ساختمان و همچنین کفپوش ساختمان ها و محل های پر تردد استفاده می گردد.

این سنگ قدرت جلاپذیری فوق العاده ای دارد و به خوبی با استفاده از مواد خاص، براق و شفاف می شود.

این سنگ دارای رنگ های صورتی، قهوه ای، ارغوانی و … می باشد و عموما به صورت قطعات بزرگ برش داده می شود و به بازار عرضه میگردد.

سنگ مرمریت

سنگ مرمریت هم مانند سنگ مرمر در دسته سنگهای دگرگون شده قرار دارد، داراری خلل و فرج نسبتا پایینی است و قدرت نفوذ آب هم در این سنگ بسیار ناچیز میباشد.

سنگ چینی

سنگ چینی که گاهی اوقات با نام سنگ کریستال خوانده میشود از سنگهای آهکی و دولومیتی است که در اثر عوامل درورنی مثل درجه حرارت و فشار مجددا متبلور شده است به همین خاطر میتوان سنگ چینی را در دسته سنگهای دگرگون شده نیز قرار داد . دارای بلورهای درشت هستند و در رنگهای روشن با خطوط مشکی و یا طوسی در طبیعت یافت میشوند، انواع مختلفی دارند که بسته به نوع معدنی که از آن استخراج میشوند به نامهای مختلف خوانده میشوند مانند سنگ چینی الیگودرز، سنگ چینی ازنا، سنگ چینی قروه و سنگ چینی نیریز. از این سنگ زیبا بیشتر در دکوراسیون داخلی بعنوان سنگ کف، سنگ نمای داخلی و در سرویس بهداشتی های بسیار لوکس مورد استفاده قرار میگیرد.

انوع-سنگ-ساختمانی

نحوه انتخاب بهترین سنگ ساختمانی

بهترین سنگ ساختمانی را باید با توجه به مکانی که از آن استفاده می شود، انتخاب کرد.

انواع سنگهای ساختمانی که در قسمت های مختلف ساختمان از قبیل نمای ساختمان، قسمت های دکوری ساختمان، پوشش دیوارهای داخلی و خارجی و .. استفاده می شوند، باید دارای ویژگی های متفاوتی باشند.

یک سنگ مناسب برای پوشش دیوارهای داخلی ساختمان، باید قابلیت شستشوی خوبی داشته باشد و به خوبی تمیز شود و در برابر مواد شوینده مقاوم باشد و آسیبی نبیند.

در این میان سنگی که برای نمای بیرونی ساختمان استفاده می شود، باید بتواند در برابر تغییرات جوی از قبیل دمای زیاد، یخبندان، اشعه های خورشید، آلودگی های محیطی و … دوام بیاورد.

همچنین سنگ هایی که برای کف ساختمان ها و راه پله ها استفاده می شوند، نیز باید به خوبی شسته شوند و در برابر نفوذ آب و ضربه های ناگهانی دوام بیاورند.

در این میان برخی از سنگ ها به عنوان یک سنگ دکوری مورد استفاده قرار می گیرند. این سنگ ها نیز باید از دوام بالایی برخوردار باشند و قابلیت جلاپذیری خوبی داشته باشند.

گفتنی است که سنگ های دکوری عموما برای ستون های داخلی ساختمان ها، اطراف شومینه ها، اطراف پنجره ها و … مورد استفاده قرار می گیرند.

بهترین سنگ برای نمای خارجی ساختمان با بهترین سنگ برای نمای داخلی ساختمان متفاوت می باشد.

به طور کلی برای نمای بیرونی ساختمان ها بهتر است از سنگ هایی استفاده کرد که نسبتا متخلخل باشند تا بخوبی به ملات بچبند، باید سبک باشند تا از نمای بیرونی ساختمان به راحتی جدا نشوند و ریزش پیدا نکنند.

سنگ تراورتن یکی از بهترین سنگ ها برای نمای بیرونی ساختمان ها می باشد. تراورتن تخلخل زیادی دارد و دارای طیف رنگی وسیعی است. این سنگ در برابر شرایط جوی نیز دوام خوبی دارد.

برای نمای داخلی ساختمان نیز باید نوعی دیگر از سنگ ها را انتخاب کرد. برای انتخاب این سنگ ها، دیگر نیازی نیست به مقاومت آنها در برابر تغییرات ناگهانی دما، تاثیر اشعه خورشید و باران های اسیدی بر سنگ ها و … توجه کرد زیرا تاثیر چندانی بر آنها ندارند.

برای نمای داخلی ساختمان باید از سنگ هایی استفاده کرد که از استحکام خوبی برخوردار باشند و زیبایی فوق العاده ای به فضای داخلی ساختمان بدهند.

یکی از این سنگ ها، سنگ چینی می باشد که می توان از انواع آن برای ستون ها، دیوارهای داخلی ساختمان ها و … استفاده کرد.

در این میان سنگ های چینی الیگودرز می توانند، گزینه مناسبی برای استفاده در راه پله ها باشند، چون از مقاومت خوبی در برابر فشارها و ضربات ناگهانی برخوردار هستند.

گفتنی است که یکی از کاربردهای سنگ های چینی الیگودرز استفاد از آنها برای کف ساختمان ها می باشد. زیرا این سنگ ها هم مستحکم هستند و هم دیرتر فرسوده می شوند و در ضمن دارای ویژگی ساب پذیری بالا میباشند و به لحاظ زیبایی ظاهری سنگ مناسبی برای نمای داخلی ساختمان محسوب میشوند.

با ما تماس بگیرید

میخواید سنگ برای پروژه های خودتون انتخاب کنید و دچار تردید شدید ؟ با ما تماس بگیرین تا از گروه مشاورین ما راهنمایی بگیرین

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا