تفاوت سنگ طبیعی و سرامیک

سنگ طبیعی و سرامیک

فهرست مطالب

سنگ طبیعی در مقابل کاشی های سرامیکی: کدام یک برای کف خانه شما مناسب است؟

بدون شک یکی از کارهای سرگرم کننده ای که می توانید با آن کلی سرگرم شوید، ایجاد تغییرات عمده در دکوراسیون خانه تان است. اما با کمی دو دلی کل تصمیماتی که گرفته اید تحت تاثیر قرار می گیرند. مخصوصا انتخاب کفپوش که به نظر کاری دلهوره آور است. به هر حال، به راحتی نمی توانید آن را عوض کنید و به غیر از ظاهر باید به عوامل زیادی توجه کنید.

البته که باید ظاهر کفپوش خود را دوست داشته باشید، اما باید در مورد دوام، عملکرد و میزان ایمن بودن آن نیز فکر کنید. شما چه کاشی های سرامیکی و چه سنگ طبیعی را به عنوان کفپوش انتخاب کنید، باید از نظر دوام، سهولت تعمیر و نگهداری آن تحقیق کنید.

اگر از تفاوت بین کاشی های سرامیکی و سنگ های طبیعی مطمئن نیستید، تنها نیستید. تشخص آن ها از نظر بصری دشوار بوده و دارای برخی ویژگی مشترک هستند.

آیا آماده اید تا در مورد ویژگی های هر کدام از این دو به صورت منحصرا بیاموزید؟ پس این مطلب را از دست ندهید.

اگر هرگونه سوالی در رابطه با انواع سنگ ساختمانی دارید میتوانید با مشاورین ما در گروه مهندسی بازرگانی بهنگام در ارتباط باشید

سنگ طبیعی

سنگ مرمر، سنگ مرمریت، سنگ آهک، تراورتن و گرانیت سنگ های طبیعی هستند که بیشترین محبوبیت را برای سنگ کف دارند.

 •  سنگ مرمر یک سنگ دگرگونی است که طی سالیان زیاد تحت گرما و فشار زمین بوده و از یک سنگ رسوبی به این سنگ تبدیل شده است.
 •  سنگ مرمریت، سنگ آهک و تراورتن رسوبی هستند. به این معنی که از فشرده سازی طبیعی و طولانی مدت بقایای فسیلی تشکیل شده اند.
 • گرانیت، یک سنگ آذرین است که در اثر سرد شدن و سفت شدن مواد به وجود آمده است. مقاوم ترین و سنگ در برابر ترک است. یکی از مواد مقاوم در جهان به حساب می آید.

اگر می خواهید در مورد بهترین کفپوش سنگی برای خانه خود تصمیم بگیرید، باید بودجه، ترجیحات خود از نظر زیبایی و محل نصب سنگ را در نظر بگیرید.

سنگ مرمر و گرانیت بهترین گزینه برای ورودی‌ ها، آشپزخانه ها و سایر مناطق پر رفت و آمد هستد. استفاده از دوغاب و یا چسب ساختمانی درزگیر بین سنگ ها به ماندگاری و استحکامشان بیشتر کمک می کند.

سنگ های نرم تر مانند سنگ مرمریت، سنگ آهک و تراورتن، در حمام و سایر قسمت های خانه که رفت و آمد زیادی ندارند، استفاده خوبی خواهند داشت. از آنجا که این سنگ ها متخلخل هستند، برای محافظت از سطحشان باید از موادی مانند رزین و… استفاده کرد.

مقایسه سرامیک و سنگ

مزایای سنگ طبیعی

سنگ های طبیعی از دل طبیعت استخراج می شوند؛ بنابراین منطقی است که در برابر تغییرات آب و هوایی و سایش بسیار مقاوم باشند. استفاده از سنگ طبیعی برای کفپوش، ارزش مادی و معنوی خانه شما را افزایش می دهد.

معایب سنگ طبیعی

سنگ های طبیعی به دلیل قیمت بالا و منحصر به فرد بودنشان گرانتر از کاشی و سرامیک هستند.

درحالی که ممکن است زیبایی را در بافت ها و رنگ های ناهماهنگ سنگ طبیعی بیابید، همین ویژگی می توانند طراحی محیط را شلوغ نشان دهد. نگهداری از کف پوش سنگ طبیعی دشوارتر است. زیرا به دلیل ناهمواری ها و تخلخلی که درون خود دارند، باید به طور مداوم از پاک کننده ها استفاده کنید.

این موضوع مهمی است که هنگام انتخاب و نصب سنگ طبیعی به عنوان کفپوش به معایب آن نیز توجه کنید. زیرا ممکن است انتخاب نادرست شما زیبایی کل محیط را تحت الشعاع قرار دهد

ترکیب و ساختار کاشی‌های سرامیکی

کاشی های سرامیکی (همچنین پرسلن (porcelain) نامیده می شوند) کوره ای بوده و معمولا از خاک رس سفید یا قرمز تولید می شوند. آن ها معمولا توسط موسسه Porcelain Enamel Institute که به اختصار PEI نامیده می شود، از 1 تا 5 از نظر سختی درجه بندی می شوند. این عدد در واقع نشان دهنده استحکام کاشی و توانایی تحمل وزن حین رفت و آمد بر روی آن است. هرچه عدد بالاتر باشد، کاشی نیز مقاوم تر است.

 • کاشی با PEI 1: این کاش را نباید به هیچ عنوان به عنوان کف پوش انتخاب کرد. سطح این کاشی بسیار صاف بوده و معمولا کاربرد تزئینی دارد.
 • کاشی با PEI 2: این نوع کاشی برای استفاده در دیوار انتخاب خوبی هستند. اما در مکان هایی که تردد بسیار کم است، مانند حمام مهمان، می توان از آن به عنوان کاشی کف استفاده کرد.
 • کاشی با PEI 3: از این کاشی معمولا می توان در تمام بخش های خانه استفاده کرد.
 • کاشی با PEI 4: کاشی هایی که این درجه از سختی را دارند، توانایی تحمل وزن و رفت و آمد زیادی را دارند. بنابراین برای استفاده در خانه و محیط های تجاری و صنعتی انتخاب بسیار خوبی هستند.

 •  کاشی با PEI 5: بالاترین درجه سختی در این نوع کاشی وجود دارد. این نوع کاشی برای رفت و آمدهای زیاد و محیط هایی طراحی شده که ترافیک بالایی دارند. استفاده از آن ها در محیط های صنعتی و تجاری انتخاب فوق العاده ای خواهد بود.
  معمولا در برگه یا بروشور کاشی درجه سختی آن نوشته می شود. اگر حین خرید آن را نیافتید، حتما از فروشنده سوال کنید.

مزایای کاشی‌های سرامیکی

اگر دنبال یک کف پوش با الگوی ثابت و رنگ شفاف هستید، کاشی سرامیکی گزینه عالی است. احتمال این که کاشی ها یک رنگ و یک طرح نباشند بسیار کم است. همچنین نسبت به سنگ های طبیعی ارزان تر هستند.

برای سهولت در تمیز کردن کف پوش های سرامیکی، انواع لعاب دار را انتخاب کنید. این نوع دارای پوششی است که تمیز کردن و نگهداری از آن را ساده می کند.

کاشی های بدون لعاب اگرچه بسیار جذاب به نظر می رسند، اما به سرعت دچار لکه می شوند. پس اگر بچه کوچک دارید و یا خانواده پر رفت و آمدی هستید، دور استفاده از کاشی بدون لعاب را خط بکشید.

معایب کاشی‌های سرامیکی

کاشی های سرامیکی به نسبت سنگ های طبیعی مقاومت کمتری در برابر تغییرات دمایی دارند. بنابراین بهتر است در محیط داخلی از آن استفاده کنید. همچنین در قسمت هایی از خانه که تغییرات دمایی شدید رخ می دهد، از آن استفاده نکنید. کاشی های سرامیکی را در ورودی خانه نصب نکنید.

سرامیک

مراحل نصب کاشی های سرامیکی

برای نصب کاشی های سرامیکی لازم است زمان زیادی را صرف کنید. بسیاری از صاحب خانه ها مهارت لازم برای چیدن آن ها را ندارند. بنابراین یک فرد حرفه ای را استخدام کنید.

حتما مشخصات کار خود را به صورت مکتوب دریافت کنید. همچنین مشخص کنید که چه کسی باید مواد و ملزومات را تامین کند. در صورتی که کار شما به کاشی کمتر یا بیشتر از حد پیش بینی شده نیاز داشته باشد، تعدیل بودجه چگونه انجام می شود.

زمانی که کار شروع می شود، نصب کنندگان کاشی زمان زیادی را صرف چیدن کاشی ها کنار هم می کنند. به این کار طرح بندی خشک گفته می شود. این کار به شما کمک می کند تا طرح نهایی را ببینید.

زمانی که طرح نهایی را تایید کردید، کار به صورت مراحل زیر انجام می شود.

 1.  نصب کننده های کاشی سرامیکی کف محیط را با ملات می پوشانند تا کاشی ها به زمین بچسبند.
 2.  کاشی ها را با گیره محکم می کنند تا از جای خود تکان نخورند.
 3.  در این مرحله جاهایی که به کاشی های کوچک نیاز دارد را با کاشی های بریده شده پر می کنند.
 4.  پس از پایان کار 24 ساعت باید کاشی های چیده شده را به حال خود بگذارید تا خشک شوند. سپس روز بعد با دوغاب بین کاشی ها را پر می کنند. قبل از راه رفتن بر روی آن، باید منتظر خشک شدن کاشی ها باشید.
 5. حتما از درزگیر در گوشه ها استفاده کنید. این کار کاشی ها را آب بندی کرده و از نفوذ آب به درون آن ها جلوگیری می کند.

کاشی سرامیکی در مقابل سنگ طبیعی: انتخاب نهایی

تا اینجا در مورد هم کاشی سرامیکی و هم سنگ طبیعی صحبت کرده ایم. اما در نبرد نهایی برنده ای وجود ندارد. هر دو این متریال ها برای کفپوش انتخابی خیره کننده هستند. اما در نهایت این شما هستید که باید با توجه به بودجه، محل نصب و علاقه خود یک مورد را انتخاب کنید.

با این حال، اگر گذرتان به سنگ فروشی یا سرامیک فروشی افتاد، نکات زیر را در ذهن داشته باشید.

 •  کاشی های سرامیکی مقرون به صرفه بوده و تمیز نگهداشتن شان ساده است.
 •  سنگ طبیعی سبب ارزش مادی خانه شما در بازار می شود و اگر آب بندی شده و فرآوری شده باشد، تمیز کردن آن ساده خواهد بود.
 •  فکر نکنید کاشی کاری ساده است. حتما کار را به حرفه ای ها بسپارید.

حتما در نهایی کردن تصمیم خود، نحوه استفاده از کاشی را در نظر داشته باشید. کاشی سرامیکی و یا سنگ طبیعی خود را با دقت انتخاب کرده و در نظافت آن کوتاهی نکنید. با این کار مطمئن خواهید بود که کفپوش خانه شما تا سال ها بعد هم زیبا به نظر می رسد.

با ما تماس بگیرید

میخواید سنگ برای پروژه های خودتون انتخاب کنید و دچار تردید شدید ؟ با ما تماس بگیرین تا از گروه مشاورین ما راهنمایی بگیرین

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا