سنگ تراورتن

سنگ تراورتن

فهرست مطالب

سنگ تراورتن

سنگ تراورتن جزء سنگهاي رسوبي است که منشأ خارجی دارند و در نتيجه حرکت يا ته نشين شدن ذرات سنگهای قبلی يا رسوب مواد محلول در محيطهای مختلف (سطح زمين، رودخانه، درياچه، دريا، يخچال) در نتیجه  سيمان شدن و به هم چسبيدن ذرات سنگهای مختلف  تشکيل می شود.

سنگ تراورتن آهکی است که داراي منشأ شيميايی است و مواد آن بيشتر کربنات کلسيم ته نشين شده است که در نزديکی   چشمه ها، غارها و حوضچه هايی مردابی است، بافت آن متخلخل است و بصورت لايه لايه نيز وجود دارد، وجود حفره های سنگ به دليل خروج گازها هنگام ته نشين شدن و در پاره ای از موارد به دليل تجزيه گياهان است.

تراورتن ها از مشخصه های مهم چشمه های معدنی هستند که دارای درجه سختی تقریبی و در حدود 3 را دارا میباشند ودر رنگهای قرمز، ليمويی، زرد، گردويی، دودی، سفيد و کرم ديده میشوند.

سنگ تراورتن در نمای خارجی:

سنگ تراورتن تا چند سال گذشته جزء يکی از کم مصرف ترين سنگ ها محسوب میشد چراکه وجود تخلخل بسیار بالای آن در زمره عیوب این سنگ به شمار می‌آمد  ولی با مرور زمان و توجه معماران به این سنگ و استفاده از تراورتن در طراحی معماران بیش از پیش محبوبیت یافته و مورد استفاده قرار گرفته است. بطوری که اين سنگ در حال حاضر پر مصرف ترين سنگ در بين پنج گروه اصلی سنگ ساختمانی است.

سنگ تراورتن با داشتن طيف وسيعي از رنگهای روشن تا تيره، رنگهای گرم و شاد و انواع و اقسام نقش ها داراي خاصيتي بي نظير در بين سنگها است. از جمله خواص بي نظير اين سنگ مي توان به لايه لايه بودن آن اشاره کرد.اين سنگ به جهت لايه لايه بودن در دو جهت قابل برش است. چنانچه سنگ تراورتن موازي اين صفحه ها بريده شود تصوير اين لايه ها به صورت امواج ابر و بادي بر روي سنگ مي افتد که در اصطلاح به آن بي موج يا بي راه يا cross-cut ميگويند. چنانچه  صفحه برش عمود بر اين صفحات حرکت کند، به آن موجدار يا به راه يا vein-cut مي گويند در اين حالت تصوير صفحه هاي تشکيل دهنده بر صفحه  برش خورده، تصوير خطوطي موازي است.

نمای خارجی با سنگ تراورتن

 

سنگ تراورتن در حالت بي موج (cross-cut) محکم تر است و محل بين صفحه ها در سنگ موجدار (vein-cut) که همان خطوط روي سنگ است، محل ضعف سنگ تراورتن محسوب میشود و ديده شده که تراورتن معمولاً از همين خطوط مي شکند.

براي تصور بهتر مي توانيم يک تنه درخت چند ساله را در نظر بگیریم که گذر عمر درخت را میتوان بر روی لایه های موجود در تنه درخت که بر روی هم شکل گرفته اند مشاهده کرد . 

چنانچه شما برش را عمود بر طول تنه درخت بزنيدتصويرش در مقطع آن يک سري دواير متحدالمرکز خواهدبود که به آنها       cross-cut مي گوييم ولي چنانچه برش در طول تنه درخت باشد، تصوير رگه ها بر روي مقطع برش، تصوير خطوط موازي مي شود که به اين حالت vein-cut مي گوييم آسيب پذيري چوب از محل همين لايه ها است که تبديل به خطوط موازي شده است.

بطور خلاصه و برای حمع بندی مطالب همین قسمت میتوان نتیجه گرفت :

 تراورتن مي تواند با همين خاصيت لایه لایه بودن، خود را از ديگر سنگها منفک نمايد.

ابزار با سنگ تراورتن

 

خاصيت و حسن ديگر سنگ تراورتن استعداد خاص اين سنگ در پذيرش انواع فرآوريها بر روي سطح خود است. شايد سنگهاي ديگر هم در بعضي ویژگیها با سنگ تراورتن مشترک باشند ولي قطعآ سنگ تراورتن در اين ویژگی بي مانند است.

سنگ تراورتن مي تواند به صورت مات (honed)، بصورت براق (polish)، بصورت تيشه اي (hatchet)، چکشي (bush hammer)، سند بلاست (sand blast)، چرمي (brush)، بدون فرآوري (un polish)، آنتيک (antique)، يا ابزار و پروفيل (profile)، کار شود. بر روی سطح سنگ تراورتن میتوان از موادی همچون  بتونه(primer)، رزين (resin)، اپوکسي (epoxy)، سيمان(cement) استفاده کرد و خلل و فرج موجود در سطح سنگ تراورتن را با این مواد پر کرد. هر کدام از موادی که نام برده شد میتوانند در رنگهای متفاویتی باشند و یا حتی میتوان از نمونه بي رنگ (transparent) و يا شيشه ای  (glass) آنها استفاده کرد.

سنگ تراورتن به علت داشتن خلل و فرج ، دوغاب سيمان يا ملات پشت خود را به خوبي جذب  مي کند. اين ويژگي باعث مي شود تا سنگ تراورتن ساليان متمادي در برابر انقباض و انبساط و سرما و گرما ، دوام بياورد.

تراورتن در نما

 

تخلخل موجود در سنگ تراورتن موجب یخ زدگی آب در تخلخل آن و در نتیجه موجب افزایش حجم آن میشود، همین امر از شکستگی سنگ جلوکیری میکند،  چراکه افزايش حجم را در حالت الاستيسيته خود تحمل کرده و فضاهاي خالي موجود در سنگ تراورتن در موقع افزايش حجم کمک مي کند تا برخلاف سنگهاي ديگر مثل مرمريت دچار هوازدگي در مواقع يخ زدگي، نشود.

با اين توضيح يکي از بهترين انتخابها براي فضاهاي خارجي، چه نما وچه محوطه و حتي مصنوعات سنگي، سنگ تراورتن است؛ البته با در نظر گرفتن مسائل فني آن.

سنگ تراورتن به علت نرمی و يکپارچگی خاصی که دارد بهترين گزينه براي کارهای ابزاری است. چون به خوبی در دست کسي که می خواهد او را به شکلی در آورد مطيع و آرام است. لذا امروزه اکثر مصنوعات سنگی از ميز و نيمکت گرفته تا مجسمه های سنگی از سنگ تراورتن است.

سنگ تراورتن بعنوان سنگ کف برای فضاهای خارجی نيز يکی از بهترين انتخاب هاست. چراکه سطح آن می تواند زبر شود تا از سر خوردن جلوگيری نمايد. در ضمن مقاومت لازم را براي فضاهايی که نياز به مقاومت سايشی و خمشی بالا دارند تأمين می نمايد. چنانچه از تراورتن های دو سانتی يا چهار سانتی و يا با ضخامت های بالاتر استفاده نماييم سنگ تراورتن تحمل بار خوبی دارد.

امروزه استفاده از سنگ تراورتن در فضاهای خارجی هم بسيار رايج و به جاست. اين سنگ در رنگهاي متنوع و با خاصيت تيشه خوری در سطح می تواند کمک حال طراحان در فضاهای باز باشد.

همين طور سنگ تراورتن می تواند به صورت کيوبيک هم استفاده شود.

استفاده از سنگ تراورتن به عنوان جدول هم کاملاً فنی، مقرون به صرفه و راهگشاست. به خصوص در بخشهايي مثل جنوب ايران که کمتر در معرض آبهاي کثيف قرار دارد.

ابزار سنگ با تراورتن

 

يکي از مستعدترين سنگها در زمينه  تعمير ونگهداري سنگ (که در بخشهاي بعد به آن خواهيم پرداخت) سنگ تراورتن است چنانچه اين سنگ در نما کثيف شده باشد، مي توان آنرا با انواع روغنها براق کرد. حتي مي توان آنرا شستشو داد، يا سند بلاست کرد ويا حتي نقشهايي در محل به آن اضافه نمود.

تراورتن در فضای داخلی:

هرچه می گذرد بر ميزان استفاده از سنگ تراورتن در فضاهای داخلی افزوده می شود. رنگهای گرم و متنوع، طيف رنگی بسيار زياد، انواع فرآوری، طيف قيمتی بسيار متنوع و انواع کارهای ابزاری جديد و ماشينی که روی اين سنگ انجام مي شود را می توان از عوامل اصلی اين اقبال عمومی به استفاده از سنگ تراورتن در فضاهای داخلی دانست.

شايد اگر کمی در زمان به عقب برگرديم، به ياد بياوريم که زمانی بود که چنانچه شما سنگ تراورتن را برای فضاهای داخلی مانند راه پله پيشنهاد می داديد با امتناع کارفرمايان مواجه می شديد، چرا که تخلخل بالای سنگ تراورتن را برای آن فضاها متناسب نمی ديدند ولی در حال حاضر همين تخلخل برای بعضی از سنگها به صورت حُسن درآمده چراکه مُد به سمت طبيعی  (natural)جلوه دادن محيطهای داخلی پيش می رود.

سنگ تراورتن درخاصيتی باسنگ مرمر و سنگ چینی  مشترک است. امروز استفاده از طرحهای بوک مچ (book match) در کف لابي، بدنه و قسمتهای مهم ساختمان توسط مرمر، چینی و سنگ تراورتن بسيار رايج است و صد البته زيبا وچشم نواز. نقشهای سنگهای تراورتن چنانچه موقع برش به صورت  سر هم حفظ شود وبعد از ساب و فرآوری در جهت مشخص کنار هم قرار گيرد مي تواند طرحهای بسيار زيبا و متنوعی را که هر کدام همانند يک نقاشي بسيار هنرمندانه است به نمايش بگذارد.

سنگ تراورتن در نما

 

بوک مچ می تواند دو تايی، چهارتايی ويا بيشتر باشد و همينطور می تواند به صورت توالی دو يا چند سنگ و در مجموع يک طرح واحد باشد. امروزه استفاده از اين خاصيت تراورتن،  مرمر و چینی روز به روز در حال افزايش است وبعضاً سنگهايی هستند که به تنهايی زيبا نيستند و چه بسا نامنظم و شلوغ ديده شوند ولی با اين روش می توانند به بهترين تابلوی سنگی تبديل شوند.

از لحاظ معماری تراورتن و نقشهايش همخوانی بسيار نزديکی با مواد موجود در طبيعت اطراف خود دارد. گل و سبزه، خاک آجر، رنگ و فلز از عناصری است که می تواند به خوبی توسط طراحان ساختمانی در کنار سنگ تراورتن به کار گرفته شود.

امروزه استفاده از کارهای ابزاری (دستي و ماشينی) روی سنگ تراورتن در حال توسعه است و از آن استفاده بسيار زيادی مي شود. يک نمونه از اين کارهای ماشينی طرحهايی است که محصول ماشين پروفيل است و واقعاً تنوع بسيار زيادی دارد و می تواند پاسخگوی هر سليقه ای باشد.

با ما تماس بگیرید

میخواید سنگ برای پروژه های خودتون انتخاب کنید و دچار تردید شدید ؟ با ما تماس بگیرین تا از گروه مشاورین ما راهنمایی بگیرین

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا