سنگ نمای ساختمان

سنگ سفید نما

فهرست مطالب

شاید برای شما هم پیش آماده باشد که در هنگام عبور از خیابانی مجذوب نمای ساختمانی شده باشید که با سنگ طبیعی طراحی شده باشد، سنگ طبیعی از جمله مصالحی است که در ساخت نمای داخلی و بیرونی ساختمان بسیار محبوب و مورد توجه معماران و طراحان میباشد. سنگ نمای ساختمان باید متناسب با شرایط جوی، موقعیت جغرافیایی و… انتخاب شود.  با توجه به این موضوع که نمای بیرونی ساختمان، بیرونی ترین بخش هر ساختمانی است پس باید در انتخاب سنگ بعنوان سنگ نمای ساختمان دقت بسیار بالایی را به خرج داد و سنگی را برای نمای ساختمان انتخاب کرد که به لحاظ کیفیت و دوام در سطح قابل قبولی قرار داشته باشد و بعنوان عایق محافظتی بتواند یک ساختمان را از شرایط جوی نامطلوب از جمله باد، باران، رطوبت، تغییرات دما، یخبندان و … محافظت کند.

نحوه انتخاب سنگ نمای ساختمان

سنگهایی که بعنوان سنگ نمای ساختمان مورد استفاده قرار میگیرند میبایست در حد بالایی از دوام و استحکام قرار داشته باشند و از زیبایی قابل توجهی برخوردار باشند چرا که بعنوان نمای ساختمان در معرض عموم قرار گرفته و تاثیر بسیار بالایی در طول عمر ساختمان و زیبایی ساختمان میتوانند داشته باشند . سنگ‌ نمای ساختمانی که با بی دقتی و عدم توجه به استحکام مورد استفاده قرار می گیرد، بعد از مدتی دچار شکستگی و ترک می شود. و زیبایی و استحکام اولیه خود را به راحتی از دست می دهند.

انتخاب نوع سنگ بعنوان سنگ نمای ساختمان بهتر است متناسب با آب و هوای شهر مورد نظر انجام شود. برخی از شهرها با توجه به نوع آب و هوا در معرض رطوبت بیشتری قرار دارند مثل شمال کشور که موجب انحلال و فرسایش سنگ نمای ساختمان میشود. به همین خاطر ما به شما توصیه می‌کنیم سنگ‌های آهکی را برای مناطق پرباران و مرطوب مورد استفاده قرار ندهید. چون این سنگ ها در برابر افزایش رطوبت و بارندگی واکنش شدیدتری نشان می دهند و به سرعت استحکام خود را از دست می دهند.

انتخاب سنگ نمای ساختمان در فضاهای شهری علاوه بر نوع آب و هوا، با توجه به پوششی که برای محیط بیرونی ساختمان ایجاد می کند، از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. توجه داشته باشید که این سنگ نمای ساختمان است که می تواند ظاهر ساختمان را زیبا و جذاب جلوه دهد که همین مسئله در فروش، اجاره و خرید ملک شما تاثیر بسیاری دارد چرا که بسیاری از مشتریان در هنگام خرید به ظاهر و نمای ساختمان توجه می کنند. ظاهر و نمای ساختمان نشان دهنده قدمت و هنر معماران است. به همین دلیل افراد در هنگام معامله ملک ،بر روی ویژگی های ظاهری متمرکز می شوند.

سنگ-نمای-ساختمانی
اگر هرگونه سوالی در رابطه با سنگ سفید یا سنگ نمای ساختمان دارید میتوانید با مشاورین ما در گروه مهندسی بازرگانی بهنگام در ارتباط باشید

اهمیت رنگ سنگ نما

سنگهای طبیعی انواع مختلفی دارند و هرکدام رنگهای متفاوتی را شامل میشوند تنوع رنگی انواع سنگهای ساختمانی میتواند دست معمار و طراح را برای خلق اثری ماندگار و زیبا باز کند و متناسب با هر نوع معماری سنگ متفاوتی را انتخاب کند.

علاوه بر رنگ سنگ باید به نوع سنگ نیز توجه بسیار داشت، درست است که سنگهای سفید از محبوبیت بسیاری در طراحی های مدرن برخوردارند اما اگر در انتخاب نوع سنگ سفید اشتباه کنیم ممکن است آلودگیهایی که در اثر گذر زمان بر روی نمای ساختمان قرار میگیرد به داخل سنگ نفوذ کند و زیبایی نمای ساختمان را از بین ببرد. پس باید از سنگهایی بعنوان سنگ نمای ساختمان استفاده کرد که هم مقاومت بالایی داشته باشند، هم قدرت نفوذ پایینی داشته باشند و براحتی شستشو شوند.

سنگ نمای سفید

انتخاب سنگ نمای ساختمان با توجه به سلیقه و نظر شخصی معمار و یا مالک میتواند متفاوت باشد اما بیشتر پیمانکاران و صاحبان ساختمان ترجیح می دهند از سنگ سفید یا سنگ روشن برای نمای ساختمان استفاده کنند.

بطور کل برای طراحی نمای ساختمان باید از مصالح و سنگ هایی کمک گرفت که کیفیت بالایی دارند و از قابلیت برش و ساب پذیری بالایی برخوردار باشند که به راحتی بتوان در سایزهای مختلف اسلب، تایل، 40 طولی برش داد و مورد صیقل قرار داد.

سنگهایی مثل سنگ چینی الیگودرز، سنگ چینی ازنا و …. هم بعنوان سنگ سفید و هم بعنوان سنگ مقاوم در برابر شرایط جوی نامناسب میتواند گزینه مناسبی برای ساختمان بعنوان سنگ نمای ساختمان و یا سنگ نمای داخلی بعنوان سنگ کف مورد استفاده قرار بگیرد، چرا که سنگ سفید میتواند فضای دلباز و بزرگتری را به منصه ظهور بگذارد و زیبایی دکوراسیون داخلی را دو چندان کند.

سنگ-نمای-سفید

شاید بنظر بیاید که نگهداری از سنگ سفید بعنوان سنگ نمای ساختمان و سنگ کف ساختمان کاری دشوار باشد و شستشو و تمیز کردن آن بعد از آلودگی دشوار باشد، اما سنگ چینی الیگودرز بعنوان یک سنگ سفید بعلت مقاومت بالا و تخلخل کم، قدرت جذب بسیار پایینی دارد و براحتی پس از هر نوع آلودگی شستشو شده و پاک میشود. اگر شما هم به دنبال یک سنگ سفید برای پروژه خود هستید قطعا سنگ چینی الیگودرز  میتواند انتخاب مناسبی باشد.

اگر هرگونه سوالی در رابطه با سنگ سفید یا سنگ نمای ساختمان دارید میتوانید با مشاورین ما در گروه مهندسی بازرگانی بهنگام در ارتباط باشید

انواع سنگ نمای ساختمان

سنگ نمای ساختمان میتواند انواع مختلفی داشته باشد که باتوجه به محل و شهر مورد نظر برای استفاده میتواند متفاوت باشد که ما در ادامه به معرفی چند مورد از سنگ نمای ساختمانی میپردازیم.

سنگ نمای ساختمانی گرانیت

 سنگ نمای ساختمان گرانیت یک نوع سنگ آذرین است که از نظر ساختار، بافت درشتی دارد. این بافت درشت با چشم غیر مسلح نیز قابل رویت است. سنگ گرانیت در رنگ های متفاوت صورتی، قرمز، سبز و طوسی نمایان می شود. یکی از ویژگی‌های مثبت سنگ نمای گرانیت این است که این نوع سنگ ها جاذب خوبی برای آلودگی‌ها نیستند و از نظر استحکام و سختی نیز در حد مناسبی قرار دارند. متاسفانه سنگ‌ گرانیت از وزن بالایی برخوردار است. به همین دلیل کمتر در نمای ساختمان به کار گرفته می شود.

وزن بالای گرانیت می تواند بر وزن سازه ساختمان تاثیر داشته باشد. ضمن اینکه چنین سنگ نماهایی بعد از گذشت مدتی معمولاً از نما جدا می‌شوند و خطرناک می گردند. سنگ گرانیت جذب کمی دارد و به همین علت می‌تواند در سازه‌های مرطوب مورد استفاده باشد. . به همین علت از سنگ گرانیت بیشتر برای فضاهایی همچون سرویس بهداشتی، پله ها و… استفاده می کنند.

سنگ-نما

سنگ نمای مرمر

سنگ مرمر جزء شیک ترین و لوکس ترین سنگ ها به حساب می آید و بارز ترین ویژگی آن قابلیت عبور نور و مقاومت بسیار بالای آن است، از قیمت قابل توجهی برخوردار است که با توجه به قیمت بالای آن کمتر در نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند. بیشتر پیمانکاران این نوع سنگ ها را به دلیل مقاومت بالا انتخاب می کنند. چنین سنگ هایی در مقابل برف، تغییرات جوی، دمای پایین، یخبندان و باران مقاومت بسیار مناسبی دارند.رایج ترین استفاده از سنگ مرمر مربوط به لابی هتل ها، مساجد، پاساژهای تجاری، فضاهای مسکونی، حرم ها و … می باشد.

سنگ نمای ساختمان تراورتن

سنگ نمای تراورتن نمونه یک سنگ رسوبی است که از نظر بافت به شکل لایه لایه می باشد و به‌عنوان سنگ نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد، مقاومت بالایی دارد و بعلت تخلخلی که دارد براحتی نصب میشود.

 شما می توانید تنها با سیمان عمل نصب و تثبیت این سنگ نمای ساختمان را انجام دهید. سنگ های تراورتن علاوه بر اینکه از استحکام و نصب راحتی برخوردار هستند، از نظر زیبایی و رنگ نیز طرح‌های قابل‌توجهی دارند.این سنگ ها در رنگ های شکلاتی، خرمایی، طوسی، بژ و کرم یافت می شوند. هر کدام از این رنگ‌ها می‌توانند زیبایی بی نظیری در فضای ساختمان ایجاد کنند. سنگ های تراورتن علاوه بر تنوع رنگ از طرح‌های جذاب نیز برخوردار هستند. طرح ابر و بادی و موج دار دو طرح پر طرفدار در نمونه سنگ های تراورتن هستند که چنین طرح هایی نیز با قیمت بالایی عرضه می‌شوند.

سنگ-نمای-ساختمان

سنگ چینی

 سنگ چینی با تم رنگی سفید و طرح طوسی و مشکی جزء سنگهای سفید محسوب میشود که یکی از محبوب ترین سنگهای ساختمانی است و به دلیل ویژگیهایی که دارد هم بعنوان سنگ نمای ساختمان و هم بعنوان سنگ نمای داخلی مورد استفاده قرار میگیرد. سنگ چینی انواع مختلفی دارد از جمله: سنگ چینی الیگودرز، سنگ چینی ازنا، سنگ چینی قروه و سنگ چینی نیریز .

سنگ چینی ازنا

این سنگ را با نام چینی ارباب نیز می شناسند. سنگ ازنا به رنگ سفید می باشد و با رگه هایی از رنگ مشکی و طوسی نمایان می گردد. چنین سنگی، بهترین سنگ نمونه های کریستال محسوب می گردد. از مقاومت بالایی برخوردار است، در محیط های کم نور و تاریک گزینه مناسبی است. چون انعکاس و بازتاب قابل توجهی دارد. براق بوده و ساب پذیری بالایی دارد. از استحکام مناسبی برخوردار است و جذب آب بسیار ضعیفی دارد.

 در ابعاد مختلف به شکل اسلب، تایل، چهل طولی فرآوری می گردد. برای سنگ پله، فضای آشپزخانه، محیط سرویس بهداشتی، نمای داخلی ساختمان، دیوارهای لابی، سالن های لوکس و … استفاده می شود.

سنگ چینی الیگودرز

این سنگ به چینی ازنا شباهت دارد و در ابعاد اسلب، تایل، و ۴۰ طولی عرضه می‌شود. انعکاس نوری بالایی دارد، تخلخل و جذب آب بسیار ناچیز دارد. براق بوده و ساب پذیری بسیار خوبی دارد.  بعنوان سنگ نمای ساختمان،  سنگ پله، نمای داخلی ساختمان، کف لابی، پذیرایی و… از سنگ چینی الیگودرز سفید استفاده می‌شود.

سنگ چینی لابید

از نظر ظاهری به سایر سنگ های چینی شباهت دارد. این سنگ ها نیز ساب پذیری قابل توجهی دارند و از نظر تخلخل و جذب آب در وضعیت ضعیفی می باشند. همچنین دارای انعکاس نوری بالایی هستند، خطوط مشکی و طوسی بر روی این نوع سنگ ها به شکل نامنظم دیده می‌شود. برای فضاهای مختلفی همچون سنگ پله، نمای داخلی، مجتمع و… استفاده می شود.

سنگ-نما-ساختمان

بهترین سنگ نمای ساختمان

بهترین سنگ نمای ساختمان با توجه به شرایط جغرافیایی و عوامل اقلیمی می تواند گزینه متفاوتی باشد. همچنین سلیقه صاحبان ساختمان، پیمانکاران و کارفرمایان نیز در انتخاب نوع سنگ نمای ساختمان از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. برخی از کارفرمایان رنگ های روشن را برای سنگ نمای ساختمان انتخاب می‌کنند و برخی دیگر تم های تیره را ترجیح می‌دهند. با این حال به طور کل بهترین سنگ نمای ساختمان باید از وزن کمی برخوردار باشد. همچنین میزان تخلخل و جذب آب کمتری داشته باشد. این موضوع استحکام و مقاومت سنگ نما را تحت تاثیر قرار می دهد.

با ما تماس بگیرید

میخواید سنگ برای پروژه های خودتون انتخاب کنید و دچار تردید شدید ؟ با ما تماس بگیرین تا از گروه مشاورین ما راهنمایی بگیرین

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا