سنگ کف ساختمان

سنگ-کف

فهرست مطالب

سنگ کف ساختمان

یکی از متریال هایی که برای پوشش کف ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد، سنگ کف ساختمان است. سنگ کف اگر به درستی انتخاب شود، می تواند فضایی زیبا و دلنواز را به وجود آورد. در ادامه ی این نوشتار به بررسی و معرفی معیارهایی برای انتخاب سنگ کف ساختمان می پردازیم. در انتخاب سنگ کف ساختمان باید دقت بالایی داشت زیرا تعویض و جابجایی آن ممکن است بسیار هزینه بر و زمان بر باشد و مشکلات زیادی را با خود به همراه داشته باشد. همچنین در انتخاب طرح و رنگ و جنس سنگ کف ساختمان باید دکوراسیون داخلی منزل را در نظر گرفت و سنگی متناسب با فضای داخلی منزل انتخاب نمود.

آشنایی با انواع سنگ کف ساختمان

در ادامه قصد داریم بهترین و متناسب ترین سنگ ها را برای کف ساختمان بیان نماییم. سنگ های مطرح شده در زیر نسبت به سایر نمونه های مختلف سنگ، کاربرد بیشتری به عنوان کف پوش داشته و طرفداران بیشتری نیز دارند.

سنگ مرمر

سنگ مرمر نسبت به سایر نمونه های مطرح شده در بازار، قیمت بالاتری دارد و معمولا در مکان های لوکس و خاص استفاده می شود. مکان های مذهبی، تالار ها و سالن های پذیرایی مجلل معمولا توسط سنگ مرمر کف پوش می شوند. این نوع سنگ دارای ویژگی های زیر است:

 1. سنگ مرمر در مقایسه با سایر سنگ کف های موجود در بازار قیمت بالاتری دارد.
 2. انعکاس نور در این سنگ ها به خوبی امکان پذیر است.
 3. این نوع سنگ ها به خاطر ظاهر لوکسی که دارند می تواند مورد انتخاب افراد لاکچری پسند قرار بگیرند.
 4. سنگ های مرمر در هوای بسیار سرد و یخبندان بسیار مقاوم است.
 5. این نوع سنگ ها با نور خورشید فرسوده نمی شوند.
 6. سنگ مرمر شکننده است و بر اثر بی احتیاطی یا حمل غیر استاندارد ممکن است دچار آسیب شود.

کاربرد سنگ مرمر

 • سنگ کف ساختمان در تالار های پذیرایی و مکان های مجلل
 • مکان های مذهبی
 • کف پوش لابی ها
 • سنگ کف ساختمان در سالن های پذیرایی و هتل ها
سنگ-کف-ساختمان
اگر هرگونه سوالی در رابطه با سنگ کف ساختمان دارید میتوانید با مشاورین ما در گروه مهندسی بازرگانی بهنگام در ارتباط باشید

سنگ تراورتن

برای کف پوش کردن محیط های بیرونی معمولا از سنگ تراورتن استفاده می شود. این سنگ ها حالت لغزنده ای دارند و برای کاهش میزان لغزندگی، آن ها را به شکل تیشه ای در می آورند.

بیشترین موارد کاربرد سنگ تراورتن برای نمای بیرونی ساختمان هاست.

ویژگیهای سنگ تراورتن

 1. این نوع سنگ مقاومت قابل قبولی دارد و به همین علت بیشتر برای فضای بیرونی ساختمان و در نما استفاده می شود.
 2. در حالت معمولی درخشندگی این نوع سنگ ها زیاد نیست مگر در مواردی که تیشه ای می شوند، در چنین حالتی این نوع سنگ ها سفید تر به نظر می رسند. تیشه ای شدن می تواند مانع از لغزندگی سنگ تراورتن در هوای سرد و یخبندانی شود.
 3. دارای تخلخل زیادی است و به خوبی ملات میچسبد
 4. برای زیبایی بیشتر و استحکام بالاتر می توان فضا های خالی بین سنگ های تراورتن را با اپوکسی و رزین پر نمود، بدین صورت استحکام این نوع سنگ ها بالاتر شده و زیبایی محیط نیز افزایش می یابد

سنگ گرانیت

سنگ های گرانیت به صورت سابیده شده می تواند موردی بسیار مناسب برای سنگ کف ساختمان های تجاری و اداری، پارکینگ ها، سنگ های مورد استفاده در پله و پاگرد مکان های مختلف باشند. اگر سنگ های گرانیت فلیم نشده باشند، برای مکان های روباز مناسب نیستند و باعث لغزندگی می شوند.

ویژگیهای سنگ گرانیت

 1. این سنگ ها در شرایط مختلف آب و هوایی مقاومت بسیار بالایی از خود نشان می دهند.
 2. سنگ های گرانیت گزینه ی مناسبی برای محیط های داخلی و بیرونی هستند.
 3. این نوع سنگ ها علاوه بر کف می توانند برای دیوار پوش و یا نمای بیرونی ساختمان مورد استفاده قرار گیرند.
 4. سنگ گرانیت کاربرد های بسیار متنوعی دارد و جزء سنگ های بسیار مقاوم در جهان دسته بندی می شود.
 5. ضربه، هوای خیلی سرد یا خیلی گرم و اشعه ی خورشید نمی تواند در ساختار این نوع سنگ ها مشکلی ایجاد نماید.

کاربردهای سنگ گرانیت

 • کف پوش مکان های شلوغ و پر تردد مثل ساختمان های اداری و تجاری
 • کف پوش پارکینگ ساختمان ها
 • برای پله و پاگرد

سنگ چینی

بیشترین موارد کاربرد سنگ چینی در مکان های بهداشتی مثل حمام و سرویس بهداشتی، کف پوش مکان های اداری و تجاری، پله سازی و کف پوش پارکینگ هاست.

ویژگیهای سنگ چینی

 1. نام دیگر این نوع سنگ ها، سنگ کریستالی است و جزء سنگ های مرمریت دسته بندی می شوند.
 2. سنگ کف چینی در برابر سرما و گرما و نور خورشید مقاوم است و میزان جذب آب در آن ها کم است، به همین علت می تواند بهترین گزینه برای استفاده در مکان های بهداشتی باشد.

کاربرد سنگ چینی

 • کف پوش برای سرویس بهداشتی و حمام و استخر
 • کف پوش پارکینگ
 • کف پوش پذیرایی و هال

سنگ مرمریت

سنگ مرمریت بسیار پر کاربرد است و بسیاری از فضا ها توسط این نوع از سنگ ها، کف پوش می شوند. از این نوع سنگ می توان برای فضا های زیر استفاده نمود:

 • کف پوش اتاق و هال و پذیرایی
 • کف پوش کردن لابی، پاگرد و پله
 • ساختمان ها و واحد های مسکونی، اداری و تجاری
سنگ-کف-ساختمانی

مزایا و معایب استفاده از سنگ کف ساختمانی

پوشش های مختلفی برای کف ساختمان وجود دارد که استفاده از سنگ  به عنوان کف پوش طرفداران بسیاری دارد اما باید در کنار همه ی این مزایا، معایب مطرح شده در استفاده از سنگ کف ساختمان را نیز در نظر گرفت. در ادامه می خواهیم به بررسی مزایا و معایب استفاده از سنگ کف ساختمان بپردازیم:

مزایای استفاده از سنگ طبیعی بعنوان سنگ کف ساختمان

 1. سنگ طبیعی به دلیل رنگ و طرح طبیعی که دارد بیشتر مورد استفاده در کف ساختمان قرار میگیرد و از این نظر زیبایی خاصی به محیط می دهند.
 2. سنگ های طبیعی مورد بسیار مقاوم هستند و طول عمر بالایی دارند.
 3. در محیط های مختلف و در کاربری های متنوع می توان از سنگ طبیعی بعنوان کفپوش استفاده نمود.
 4. سنگ طبیعی مورد استفاده در کف، میزان آلرژی افراد حساس را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهد و در نتیجه برای افرادی که حساسیت های مختلفی دارند بسیار مفید است.
 5. بسیاری از سنگهای طبیعی به دلیل وجود معادن سنگ فراوان در کشور، قیمت مناسبی داشته و به راحتی در دسترس افراد قرار می گیرد و میتوانند بعنوان سنگ کف در ساختمانها مورد استفاده قرار گیرند.
 6. سنگ های طبیعی مورد استقاده در کف پس از مدتی استفاده، قابلیت ساب پذیری دارند و درصورت کدر شدن با فرآیند ساب به حالت اولیه ی خود بر می گردند.
 7. در خانه هایی با سیستم گرمایش از کف، سنگ طبیعی در کف ساختمان میتواند مدت زمان طولانی گرما را در خود نگه داشته و در نتیجه در مصرف انرژی صرفه جویی شود.

نظافت سنگ کف ساختمان به راحتی انجام می شود

معایب استفاده از سنگ طبیعی بعنوان سنگ کف ساختمان

 1. ذات سنگ سرد است و همین مساله می تواند تا حدودی در زمستان مشکل ایجاد نماید.
 2. سنگ طبیعی سنگین است و وزن بالایی دارد، در نتیجه حمل آن برای طبقه های بالای ساختمان ممکن است کاری سخت و زمان بر باشد.
 3. سنگ طبیعی به دلیل طبیعی بودنش در رنگ و طرح محدود است.
 4. سنگ کف ساختمان ممکن است در سطر ها و ستون ها موارد غیر یکدستی داشته باشد.

ویژگیهای سنگ کف ساختمان

اگر برای خرید سنگ کف ساختمان به بازار سنگ بروید، قطعا با نمونه های مختلف این نوع سنگ مواجه خواهید شد ولی این سوال مطرح می شود که سنگ کف ساختمان مناسب چه ویژگی هایی دارد؟

سنگ کف ساختمان در انواع مختلف گرانیت، تراورتن، مرمر و … در بازار موجود هستند اما آنچه باعث راحتی و زیبایی محیط داخلی منزل با استفاده از سنگ کف مناسب می شود، می تواند موارد زیر باشد:

 1. باید قیمت مناسبی داشته باشد.
 2. لغزندگی نداشته باشد.
 3. جلاپذیری آن به سهولت امکان پذیر باشد.
 4. برای محیط هایی با سیستم گرمایش از کف، انتقال گرما به سرعت انجام شود.
 5. به راحتی قابل نظافت باشد.
 6. نگهداری از این نوع سنگ ها آسان باشد.
 7. سطح سنگ ها کاملا صاف باشد و با ضربه و … دچار خش نشود.
 8.  

برای انتخاب سنگ کف ساختمان، چه ویژگی هایی را باید در نظر بگیریم؟

سنگ کف ساختمان ویژگی های مختلفی دارد که مجموع این ویژگی ها می تواند بهترین انتخاب را برای فرد به همراه داشته باشد. بهره گیری از مشاوره ی متخصصان این حوزه می تواند به شما در داشتن یک انتخاب درست و بهینه و مقرون به صرفه کمک نماید. در نتیجه موارد زیر را به عنوان فاکتور هایی مهم در انتخاب سنگ کف ساختمان در نظر می گیریم:

 1. نوع فضا: معمولا در فضا های مختلف از انواع مختلف سنگ ها استفاده می شود، به طور کلی در انبار ها و سوله های بزرگ سعی می شود از سنگ هایی بسیار مقاوم استفاده شود که ضربه و سقوط اجسام سنگین باعث شکستگی آن ها نشود. طبیعتا سنگ های مورد استفاده در راهرو ها، پذیرایی، آشپزخانه و پارکینگ تفاوت هایی اساسی با یکدیگر دارند. توجه به این تفاوت ها و در نظر گرفتن ویژگی های سنگ ها می تواند بسیار کمک کننده باشد.
 2. توجه به کاربری ساختمان: طبیعتا سنگ های مورد استفاده در مکان های صنعتی، درمانی، اداری، تجاری و مسکونی با هم تفاوت های بسیار زیادی خواهند داشت.
 3. سنگ در چه محیطی قرار است به کار رود: سنگ ها می توانند به عنوان دیوار پوش یا کف پوش مورد استفاده قرار گیرند، همچنین نمونه هایی از سنگ های طبیعی می توانند به صورت نمای بیرون ساختمان ها استفاده شوند. توجه به این نکته که سنگ قرار است در داخل یا خارج ساختمان به کار رود، از اهمیت بالایی برخوردار است.
 4. دکوراسیون در چه سبکی طراحی می شود: طراحی دکوراسیون می تواند در سبک صنعتی، کلاسیک و یا مدرن باشد و هر یک از این سبک ها تفاوت هایی اساسی با یکدیگر دارند. با توجه به نوع سبک، سنگ های انتخاب شده نیز با یکدیگر متفاوت است.
 5. رنگ سنگ ها: این مورد کاملا منطبق با سلیقه ی افراد بوده و فرد با توجه به نوع سلیقه اش می تواند از سنگ های مختلف در رنگ های استخوانی، کرم، مشکی و طوسی و سفید استفاده نماید.
 6. شرایط آب و هوایی فضا های بیرونی: در مواردی که سنگ ها به عنوان کف پوش در فضا های بیرونی استفاده می شوند، باید شرایط آب و هوایی آن منطقه را مورد توجه قرار داد و بر اساس آن بهترین نوع سنگ را انتخاب نمود. بعضی از سنگ ها در هوای خیلی سرد یا خیلی گرم و یا در برابر تابش مستقیم نور خورشید مقاومت خوبی از خود نشان نمی دهند و بدین صورت به شدت آسیب پذیر می شوند.
سنگ کف

فاکتور های تاثیر گذار بر قیمت سنگ کف ساختمان

اگر به بازار سنگ رفته باشید خواهید دید نمونه هایی از یک نوع سنگ ممکن است قیمت های متفاوتی داشته باشد، مثلا چند نمونه از سنگ مرمر ممکن است دارای قیمت های مختلفی باشد، حال این سوال مطرح می شود که تفاوت قیمت حاصل به چه علت است و چه معیار هایی می تواند بر قیمت سنگ کف ساختمان تاثیر گذار باشد.

 1. نادرست بودن سورت سنگ

سورت نادرست سنگ دو مفهوم متفاوت را با خود به همراه دارد، گاه نادرست بودن سورت سنگ به معنای یکدست نبودن سورت سنگ است و در مواردی دیگر به معنای ضعیف بودن سورت سنگ. اما معنای هر یک از این مفاهیم چیست:

 • سورت سنگ یکدست نیست: ممکن است سنگ های به کار رفته در کف یک ساختمان دارای رنگ های یکسانی نباشد و میزان شفافیت هر یک از آن ها متفاوت باشد یا اینکه از نظر شکل ظاهری هماهنگی لازم وجود نداشته باشد در چنین شرایطی می گوییم سورت سنگ یکدست نیست.
 • سورت سنگ ضعیف است: در مواردی ممکن است سنگ ها از نظر ظاهر و رنگ مشابه باشند اما در آن ها رگه هایی زرد یا قرمز رنگ وجود داشته باشد، در چنین شرایطی می گوییم سورت سنگ ضعیف است.

سنگ ها طبیعی هستند و به خاطر طبیعی بودن امکان ندارد همه ی نمونه های یک سنگ کاملا شبیه به یکدیگر باشند، در چنین شرایطی 10 تا 20 درصد اختلاف در ظاهر  سنگ ها امری کاملا طبیعی به نظر می رسد.

 1. سنگ ها ممکن است به صورت ضعیفی برش خورده باشند:

سنگ هایی که دارای برش ضعیف تری هستند، معمولا در قیمت پایین تری عرضه می شوند اما این مساله به هیچ وجه از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست و هزینه های جانبی بسیاری را در هنگام کار با خود به همراه خواهد داشت.

اما برش ضعیف سنگ چه مواردی را شامل خواهد شد:

 • سنگ ها ممکن است در هنگام برش دچار لب پریدگی شوند.
 • اگر در هنگام برش سنگ ها دقت کافی صورت نگیرد، ممکن است ضخامت یک سنگ بیشتر و دیگری کمتر شود.
 • در مواردی ممکن است برش لبه های سنگ نامناسب باشد.
 • برش سنگ به صورت ناگونیا صورت گیرد.
 1. سنگ های قد کوتاه ارزان تر هستند

معمولا هر چه قد سنگ ها کوتاه تر باشد، قیمت آن ها در مقایسه با سنگ هایی با قد بلند تر کمتر خواهد بود اما باید این نکته را در نظر گرفت که سنگ هایی با قد آزاد معمولا پر طرفدار هستند و افراد با سلیقه های مختلف می توانند این سنگ ها را در طول دلخواه برش داده و مورد استفاده قرار دهند.

با ما تماس بگیرید

میخواید سنگ برای پروژه های خودتون انتخاب کنید و دچار تردید شدید ؟ با ما تماس بگیرین تا از گروه مشاورین ما راهنمایی بگیرین

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا