سنگ چینی الیگودرز

سنگ-چینی-الیگودرز

فهرست مطالب

سنگ چینی الیگودرز

سنگ چینی الیگودرز یکی از کارآمدترین سنگ‌هایی است که در صنعت ساختمان سازی مورد توجه قرار دارد، و امروزه اغلب سازندگان و طراحان برای نمای خارجی و فضای داخلی پروژه‌های ساختمانی از این سنگ استفاده می‌کنند. عده‌ی زیادی از مردم فکر می‌کنند که واردات سنگی چینی از کشور چین انجام می‌گیرد، اما این‌طور نیست، زیرا این سنگ از معادن داخل کشور، به ویژه منطقه الیگودرز استخراج می‌شود. سنگ چینی در ایران به عنوان یکی از انواع سنگ آهکی با داشتن بافت دگرگون شکل و بلورهای درشت قابل مشاهده است.

سنگ‌های آهکی در زمان فرآوری با حرارت و دمای بسیار زیاد تحت فشار قرار می‌گیرند. همین امر موجب به وجود آمدن توده‌های بزرگی از سنگ‌های آهکی و شکل دگرگون آن‌ها می‌شود. البته توجه داشته باشید که معدن استخراج نقش مهمی در میزان دگرگونی سنگ‌ها دارد. شاید درباره ترکیبات کانی‌های مختلف در این سنگ‌ها برای شما پرسشی مطرح شود که سنگ‌های چینی الیگودرز از چه کانی‌هایی تشکیل شده است؟

سنگ چینی الیگودرز متشکل از انواع کانی‌ها مانند هماتیت، کوارتز، سیمونیت، گرافیت و … می‌باشد.  وجود این کانی‌ها باعث به وجود آمدن سنگ‌های چینی و کریستالی می‌شوند، اما در میان انواع کانی‌ها، بیشترین سهم کانی موجود در آنها به کلیست و ولاستونیت تعلق دارد. باید بدانید که هر چقدر مقدار کانی کوارتز در بین انواع کانی‌های موجود در سنگ چینی افزایش یابد، سختی آن هم بیشتر می‌شود. در ادامه به صورت کامل‌تر درباره چینی الیگودرز توضیح می‌دهیم و به بررسی ویژگی‌ها و کاربردهای آن می‌پردازیم.

چینی-الیگودرز

سنگ چینی الیگودرز چه نوع سنگی است؟

سنگ چینی یا کریستالی الیگودرز به عنوان دسته‌ای از سنگ‌های بلوری شکل و شفاف است که زمینه با ترکیب رنگ سفید روشن، خطوط نامنظم و رنگ‌های طوسی و مشکی دارد. مهم‌ترین دلیل بلوری بودن این نوع سنگ درصد براقیت و میزان کیفیت ساب این سنگ‌ها می‌باشد. تمامی این موارد موجب شده تا از سنگ چینی الیگودرز به عنوان یکی از زیباترین و با کیفیت‌ترین سنگ‌های موجود در سراسر دنیا یاد کنند.

میزان درصد درخشندگی این سنگ باعث شده تا سازندگان و طراحان پروژه‌های ساختمانی از این سنگ برای نمای خارجی ساختمان استفاده کنند. از مهم‌ترین ویژگی‌های این سنگ می‌توان به انعکاس نور آن اشاره کرد. سنگ چینی الیگودرز مناسب‌ترین گزینه برای آپارتمان‌های لوکس و خاص با نور کم هستند. افرادی که می‌خواهند دکوراسیون مدرن و منحصر به فردی داشته باشند، ترجیح می‌دهند از سنگ اسلب چینی برای فضاهای مورد نظر خود استفاده کنند.

سنگ چینی الیگودرز در طرح‌های بوک مچ و فورموچ ارائه می‌شود. زیبایی و جذابیت چشمگیر این طراحی‌ها موجب شده تا مدل‌های مختلف‌ آن به عنوان سنگ‌فرش یا سنگ کف ساختمان ، دیواره‌های لابی و طراحی سالن‌های بزرگ و با شکوه مورد استفاده قرار بگیرد

اگر هرگونه سوالی در رابطه با سنگ چینی الیگودرز دارید میتوانید با مشاورین ما در گروه مهندسی بازرگانی بهنگام در ارتباط باشید

ویژگی‌های سنگ چینی الیگودرز

سنگ چینی الیگودرز از بهترین و زیباترین سنگ‌های مرمریت است که ساختار بلورین دارد. این سنگ‌ها در ضخامت‌های متفاوت فرآوری می‌شوند. فعالان صنعت ساختمان سازی می‌توانند از این سنگ‌ها در قسمت‌های مختلف ساختمان استفاده کنند.

سنگ‌های چینی که شما در بازار مشاهده می‌کنید، اغلب با رنگ سفید و شکل ظاهری بدون رگه هستند. ساختار سنگ‌های چینی از بلورهای تقریباً درشت و هم اندازه تشکیل شده‌اند. وجود بافت کریستالی در این سنگ‌ها باعث شده تا این سنگ گزینه مناسبی برای دکوراسیون داخلی مدرن باشد. سنگ چینی با داشتن ساختار کریستالی برای تزئینات بخش‌های مختلف ساختمان و ایجاد فضای زیبا نقش بسیار مهمی دارد. بسیاری از مجسمه‌هایی که در فضاهای مختلف شهری و جاهای تاریخی مشاهده می‌کنید، از جنس سنگ‌های چینی یا کریستالی هستند.

شفافیت، روشنایی و مقاومت سایشی سنگ چینی الیگودرز نسبت به سایر سنگ‌ها بیشتر است. سنگ‌های چینی الیگودرز تراکم بالا و ساب پذیری قابل توجهی دارند و با استحکام زیاد و جذب آب بسیار پایین به یکی از پرکاربردترین محصولات تبدیل شده‌اند. این گونه سنگ‌ها در برابر هر نوع فشارو ضربه‌ای از خود مقاومت بالایی نشان می‌دهند. میزان انعکاس نور و درخشندگی سنگ چینی الیگودرز باعث شده تا زیبایی خاصی در نما و کف پوش ایجاد کند.

استحکام و مقاومت در مقابل شرایط مختلف آب و هوایی و میزان تخلخل بسیار کم از جمله ویژگی‌های مهم این نوع سنگ‌های هستند. سنگ‌های چینی الیگودرز قابلیت جذب آب بسیار کمی دارند و در کوتاه مدت دچار شکنندگی و فرسودگی نمی‌شوند. سنگ چینی الیگودرز در اندازه 40 طولی، تایل، اسلب، پله و …  تولید می‌شود

سنگ الیگودرز

معدن چینی الیگودرز

معدن سنگ چینی الیگودرز واقع در استان لرستان است که در این چند سال به یکی از بهترین معادن استخراج سنگ چینی تبدیل شده است. استخراج سنگ چینی در رنگ‌های مشکی و سفید انجام می‌گیرد و به مرحله فرآوری فرستاده می‌شود. کیفیت و کارایی سنگ‌های چینی الیگودرز موجب شده تا مقادیر زیادی از این سنگ به کشورهای مختلف صادر شود. ویژگی‌ها و مشخصات فیزیکی و شیمیایی این سنگ‌ها باعث شده تا بسیاری از مشتریان خارجی به این محصول توجه زیادی داشته باشند.

شفافیت کافی و درخشندگی بسیار خوب سطح سنگ‌های چینی الیگودرز به واسطه استحکام سایشی و افزایش میزان ساب پذیری این امکان را به پیمانکاران و سازندگان ساختمان‌های بزرگ و مجلل داده‌است تا بتوانند برای بخش‌های مختلف بنای مورد نظر خود از این سنگ‌ها استفاده کنند. طرح‌های بوک مچ و فورمچ از پرکاربردترین مدل‌های سنگ چینی هستند که مورد توجه سازندگان و طراحان پروژه‌های ساختمانی قرار می‌گیرند.

معدن سنگ چینی الیگودرز

کاربردهای سنگ چینی الیگودرز

همان‌طور که می‌دانید سنگ های چینی به سنگ‌های کریستال نیز شناخته شده‌اند و به علت استحکام و مقاومت بسیار خوبی که دارند در بخش‌های مختلف ساختمان، به کار گرفته می‌شوند. بیشترین استفاده سنگ چینی الیگودرز به نمای ساختمان مرتبط می‌شود، چرا که چسبندگی کافی را دارد و به راحتی با سیمان و دوغاب چسبیده می‌شود.

البته مقدار چسبندگی این سنگ با اندازه متوسط سنگ تراورتن تقریبا برابر است. مقاومت و استحکام بالایی که سنگ‌های چینی الیگودرز دارند، باعث شده تا از نفوذ آب به داخل سنگ جلوگیری شود، بنابراین می‌توان از این سنگ‌ها در مراکز و سرویس‌های بهداشتی هم استفاده کرد. درخشندگی و شفافیت این سنگ‌ها نمای ساختمان را به زیباترین شکل ممکن به نمایش می‌گذارد.

از دیگر کاربردهای سنگ چینی الیگودرز میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده به عنوان سنگ کف
  • استفاده در سرویس بهداشتی و دیوارهای حمام
  • استفاده جهت تولید وان‌های سنگی
  • استفاده جهت سنگ کانتر آشپزخانه
  • استفاده در بخش‌های مختلف استخر
  • قابل استفاده جهت سنگ قاب آسانسور
  • استفاده جهت سنگ لابی ساختمان‌های مسکونی و هتل‌ها
سنگ پله الیگودرز

مزایای استفاده از سنگ چینی الیگودرز

همانطور که گفته شد روشنایی و انعکاس نور مزایایی هستند که با توجه به آن‌ها می‌توان از این سنگ‌ها به عنوان سنگ‌فرش و کف پوش استفاده کرد. اگر در حال ساخت و ساز بنایی هستید، بهتر است به فکر استفاده از سنگ‌های چینی الیگودرز در محیط‌های کم نور باشید. این سنگ‌ها می‌توانند در فضاهایی که نور کافی موجود نیست، نور را به بهترین شکل منعکس کنند تا فضای روشن‌تری داشته باشند. نصب سنگ چینی برای محیط‌های دارای نور طبیعی بسیار جذاب خواهد بود.

سنگ‌های چینی الیگودرز به راحتی تمیز می‌شوند و جذب آب بسیار کمی دارند، به همین دلیل یکی از گزینه‌های مناسب برای سنگ‌فرش فضای آشپزخانه هستند. از طرف دیگر تبدیل شدن این سنگ‌ها به اندازه‌های دلخواه موجب شده تا در سنگ پله هم کاربرد داشته باشند، اما مهم‌ترین کاربرد آن به پوشش سنگ نمای دیوارهای داخلی ساختمان مربوط می‌شود. دیوارهای داخلی ساختمان به علت نصب سنگ چینی، نما و جلوه بسیار زیبایی به خود می‌گیرند.

سنگ چینی الیگودرز

اندازه و سایز برش

سنگ‌های چینی الیگودرز در طرح‌های بوک مچ و فورمچ مورد ارائه می‌شوند و مورد استفاده قرار می‌گیرند. قطعاً می‌دانید که به قطعه‌های سنگ که بعد از استخراج از معدن در اندازه‌های بیشتر از 70 سانت برش داده شوند، اسلب گفته می‌شود. سنگ‌های چینی الیگودرز به صورت اسلب‌های متفاوت در بازار ارائه می‌شوند.

به‌طور معمول از سنگ چینی الیگودرز می‌توان سنگ‌های دو متری به شکل بوک مچ مشاهده کرد. طرح بوک مچ بدین صورت است که دو طرح باید از کنار هم قرار گرفتن، تکمیل کننده یکدیگر باشند و به دلیل این که طرح این سنگ را می‌توان مانند کتاب باز کرد، به آن بوک مچ می‌گویند. در حقیقت دو تخته در اندازه بزرگ هستند که می‌توانند در کنار کامل کردن یکدیگر، نظر همه را به نما جلب کنند. طرح فورمچ در واقع شامل چهار سنگ می‌شود که در امتداد هم قرار گرفته شده باشند.

سنگ چینی الیگودرز در اندازه‌های بسیار بزرگ تولید می‌شود، اما سنگ تایل اندازه‌های کوچک‌تری دارد. تولیدکنندگان معمولاً سنگ‌های با قطعات کوچک‌تر را در عرض‌های 40 تا 60 سانت برش می‍‌دهند. این دسته از سنگ‌ها را سنگ تایل می‌گویند ممکن است تنها سنگ‌های تراورتن یا مرمر را در قالب سنگ تایل مشاهده کرده باشید، اما بهتر است بدانید که سنگ چهل طولی الیگودرز در حال حاضر بسیار موردتوجه قرار گرفته و از سنگ 40 طولی الیگودرز در پروژه های بسیاری استفاده می‌شود، سنگ 40 طولی چینی الیگودرز هم مانند سایزهای دیگر فرآوری می‌شود که مجموعه مهندسی بازرگانی بهنگام با پشتوانه معدن سنگ چینی الیگودرز میتواند سنگ چهل طولی الیگودرز را برای پروژه های شما تامین کند نا گفته نماند که سنگ چینی الیگودرز برای این مورد براقیت و رنگ‌بندی بسیار فوق‌العاده‌ای دارد. میزان درخشندگی مناسب و دقیق این سنگ بسیار ضروری است.

قیمت سنگ چینی الیگودرز چقدر است؟

اگر میزان یکنواختی و روشنایی سنگ چینی الیگودرز بیشتر باشد، قیمت سنگ چینی الیگودرز به همان میزان افزایش می‌یابد. روشنایی سنگ تأثیر زیادی در منعکس کردن نور و ایجاد فضای بسیار روشن دارد. ارزیابی‌ها و آنالیزهایی که روی سنگ‌های چینی معدن الیگودرز انجام شده، بیانگر کیفیت و خاص بودن چینی الیگودرز نسبت به سایر سنگ‌های ساختمانی است.

اندازه اسلب‌ها و کاربردهای آن به شکل بوک مچ و فورمچ نخستین معیار برای تعیین قیمت سنگ چینی الیگودرز است. علاوه بر آن رنگ روشن و میزان درخشندگی  آن در مشخص کردن رنگ سنگ چینی تأثیر دارد.

سنگ سفید الیگودرز با چه قیمتی ارائه می‌شود؟

اندازه اسلب‌ها و شرایط استفاده از آن نقش مهمی در قیمت گذاری سنگ الیگودرز دارد. علاوه بر آن میزان روشنایی، رنگ بسیار براق آن در قیمت آن تأثیر می‌گذارد. کیفیت در مرحله فرآوری و ضخامت سنگ دو معیار بسیار مهم در قیمت گذاری این محصول هستند. دقت کنید که سنگ‌های چینی الیگودرز ساب پذیری به نسبت  بالاتری از  سایر سنگ‌ها دارند و همین امر موجب می‌شود که سنگ‌های بسیار براق و جذاب از این نوع سنگ ساخته شوند.

سنگ‌های چینی الیگودرز جزو معدود سنگ‌هایی هستند که در نقاط مختلف ایران و جهان یافت می‌شوند. معمولاً شکل‌گیری سنگ‌های رسوبی در مناطق با آب و هوای مرطوب و پربارش انجام می‌شود. این مورد تأثیر بسزایی در ساب پذیری بالا و جذب آب بسیار کم آن دارد.

بطور کل امروزه از سنگ‌های چینی الیگودرز در اندازه‌های مختلف به صورت اسلب، سنگ نما، سنگ‌فرش و سنگ پلاک استفاده‌های زیادی می‌کنند. مقاومت بالا در مقابل شرایط آب و هوای مختلف، جذب مقدار بسیار کمی از حرارت و گرما، تخلخل پایین و جلوگیری از نفوذ آب خصوصیات و مزایای اساسی سنگ‌های چینی معدن الیگودرز هستند.

با توجه به این که سنگ اسلب چینی در اندازه های بیشتر از 70 سانت برش خورده می شود، اما شما هم می‌توانید با توجه به نیازهای صنعت ساختمان سازی و بررسی معیارهای مورد نظر خود سنگ چینی الیگودرز را در ابعاد مختلف خریداری کنید.

با ما تماس بگیرید

میخواید سنگ برای پروژه های خودتون انتخاب کنید و دچار تردید شدید ؟ با ما تماس بگیرین تا از گروه مشاورین ما راهنمایی بگیرین
اسکرول به بالا