خواص سنگ ها و آشنایی با انواع سنگ

خواص سنگ ها و آشنایی با آن ها به صورت گام به گام

سنگ یکی از اساسی ترین مصالح ساختمانی در طول تاریخ بوده و بشر همواره از آن برای ساختن ابزارهای مختلف سرپناه و رفع نیازهای خود استفاده کرده است.

آشنائی با سنگ ها

سنگ ها و خواص آن ها

مقاومت در برابر فشار انواع سنگ

ماندگاری و عدم فرسایش انواع سنگ در برابر عوامل بیرونی

سختی و مقاومت انواع سنگ در برابر سایش

وزن مخصوص انواع سنگ

تخلخل و جذب رطوبت در انواع سنگ

فرم پذیری انواع سنگ

ظاهر و رنگ زیبا انواع سنگ

هزینه و قیمت متریال در انواع سنگ

 

 

 

آشنائی با سنگ ها

سنگ ها انواع و اقسام مختلفی داشته و به طورکلی به سه دسته ی سنگ آذرین، سنگ رسوبی و سنگ دگرگونی طبقه بندی می شوند. سنگ ها ویژگی های متفاوتی داشته و بر اساس همین ویژگی ها ارزش، کیفیت و کاربرد آن ها تعیین می شود ازجمله ی این ویژگی ها می توان به مقاومت در برابر خراش، تحمل فشار، نفوذپذیری، مقاومت در برابر گرما و سرما، پایداری، مقاومت در برابر فرسایش و غیره اشاره کرد.
سنگ های ساختمانی از جمله انواع سنگ هایی هستند که امروزه در زندگی ما تأثیرگذار بوده و در ساخت و ساز به عنوان یکی از متریال های اساسی و مهم شناخته می شوند.
از آنجایی که سنگ های ساختمانی نقش مهمی را در زیبایی و تعیین کیفیت یک ساختمان دارند، این سنگ ها باید فاقد شیار، رگه، شکاف، منافذ، پوسیدگی و لایه های سست باشند و تا حد ممکن رنگ یکنواختی داشته باشند.

 

 

خواص سنگ ها و انواع سنگ

 

 

سنگ ها و خواص آن ها

همان طور که گفته شد سنگ ها انواع و اقسام مختلفی داشته و هرکدام از آن ها دارای خواص و خصوصیات منحصربه فردی می باشند. سنگ هایی همچون سنگ بازالت، سنگ مرمر، سنگ آهک، ماسه سنگ، کوارتزیت، سنگ آهک، تخته سنگ، گنیس، لایتیت و گرانیت ازجمله سنگ هایی هستند که می توان از آن ها به عنوان مصالح ساختمانی استفاده کرد.
همانطور که احتمالاً می دانید سنگهایی که برای ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند باید محکم، بادوام و مقاوم بوده و همچنین عاری از هر گونه ترک و نقص باشند. این عامل ها که موجب کاهش مقاومت و دوام هستند، می توانند به دلایل مختلفی ایجاد شده و کیفیت سنگ را کاهش دهند.

 

عوامل تأثیر گذار بر قیمت سنگ نما در ساختمان


هر یک از سنگ های ساختمانی با توجه به ویژگی هایی که دارند برای کاربردهای مناسب مورد استفاده قرار می گیرند. از این رو سنگ هایی مانند بازالت و گرانیت که دارای مقاومت و سختی بالا هستند برای قسمت های اساسی ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند؛ و همچنین، سنگ هایی مانند گنیس که دارای مقاومت کمی می باشند و یا از مواد مضر تشکیل شده اند، استفاده های جزئی می شود.
همانطور که گفتیم هر سنگی خواص منحصر به فرد خود را دارد. در ادامه این خواص و ویژگی ها را با یکدیگر مورد بررسی قرار می دهیم.

 

 

خواص سنگ ها و انواع سنگ

 

 

مقاومت در برابر فشار انواع سنگ

معمولاً اکثر انواع سنگ های ساختمانی در برابر فشار وارده مقاوم بوده و برای اکثر سنگ های ساختمانی این موضوع صدق می کند؛ اما در صورتی که بخواهیم از این سنگ ها به عنوان متریال ساختمانی اصلی استفاده کرده و آن ها را در ساخت یک سازه ی بزرگ و عظیم به کار ببریم چک کردن مقاومت این سنگ های ساختمانی واجب می باشد.
سنگ گرانیت ازجمله سنگ هایی است که دوام بالایی داشته و در برابر بسیاری از عوامل بیرونی مقاوم می باشد. از این رو سنگ گرانیت بیشتر در ساخت بناهایی که به مقاومت بالا نیاز دارند استفاده می شود.
از این سنگ برای ساخت بناهایی همچون پایه های پل، دیوارها، سدها، حاشیه ها، ستون های سنگی، به عنوان سنگدانه درشت در بتن، بالاست برای راه آهن، به عنوان دوره ضد رطوبت و روکش خارجی دیوارها و غیره استفاده می شود. این سنگ سطحی بلوری دارد.
سنگ بازالت جزء دسته ی سنگ های آذرین بوده که به وفور یافت می شود. بازالت سنگی متراکم و سخت و محکم است که در طبیعت با رنگ های مختلفی یافت می شود.

 

سنگ تراانیکس ( تراورتن و مرمر )


از این سنگ معمولاً استفاده های صنعتی می شود و به عنوان سنگ در ساخت بنادر، کنار و بدنه پل ها، دیواره های سد و رودخانه ها مورد استفاده قرار می گیرند. ساختار بازالت به گونه ای است که با طرح دانه های ریز و درشت داخل آن در دسترس می باشد.
کوارتزیت بسیار مقاوم تر از گرانیت بوده و برای تزیین دیوار آشپزخانه و کابینت مناسب است. کوارتزیت سفید شباهت زیادی به سنگ مرمر دارد اما از نظر رنگ، خلوص و مقاومت با این سنگ تفاوت داشته و سبک تر می باشد.
به دلیل سختی و مقاومت بالای این سنگ ها، از آن ها در بالای راه های ریلی نیز استفاده می شود. در مقایسه با سایر انواع سنگ های ساختمانی دیگر، کوارتزیت در برابر سرما، گرما، مواد اسیدی، فرسایش و سایش بسیار مقاوم تر بوده و می توان گفت یک سنگ بسیار کاربردی می باشد
کوارتزیت اغلب با سنگ گرانیت اشتباه گرفته می شود، اما در برابر گرانیت مقاومت بیشتری داشته و سطحی بلوری دارد. این سنگ معمولاً با تنوع رنگی قهوه ای، قرمز و خاکستری یافت می شود. برخلاف سایر سنگ های ساختمانی، کوارتزیت به نگهداری و محافظت خاصی نیاز ندارد.

 

 

ماندگاری و عدم فرسایش انواع سنگ در برابر عوامل بیرونی

ماندگاری یکی دیگر از ویژگی های سنگ های ساختمانی بوده که به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. متریال ساختمانی باید در برابر عوامل طبیعی همچون باد، باران و گرما مقاومت بالایی داشته باشند. چرا که هر گونه فرسایش و تخریب در این سنگ ها نه تنها می تواند موجب تغییر ظاهر ساختمان شود بلکه می تواند مشکلات شدیدتر و جبران نشدنی را به بار بیاورد.
سنگ گرانیت از دسته سنگ های سخت و با دوام بوده و در برابر سرما و جذب رطوبت مقاوم است، اما در برابر آتش مقاوم نمی باشد. رنگ این نوع سنگ از خاکستری و سیاه تا صورتی، آبی و سبز متفاوت بوده و نمای زیبایی دارد.

 

خواص سنگ ها و انواع سنگ

 

بازالت به طورکلی در شرایط جوی مقاومت خوبی داشته اما این نوع سنگ یک نقطه ضعف بزرگ دارد. بازالت تنها در ساخت و ساز کاربرد ندارد بلکه از آن در زمینه های مختلفی استفاده می شود. نقطه ضعف این نوع سنگ، مقاومت کم آن در برابر رطوبت می باشد. رنگ این سنگ به طور طبیعی از خاکستری تیره تا سیاه متفاوت می باشد.

 

 

سختی و مقاومت انواع سنگ در برابر سایش

از برخی از سنگ ها به عنوان انواع سنگ کف استفاده می کنند. سنگ هایی که برای کف سازی استفاده می شوند در معرض نیروی سایشی ناشی از حرکت پیاده روها و ماشین ها قرار گرفته و به مرور زمان فرسوده می شوند بنابراین برای اطمینان قبل از استفاده از انواع سنگ باید سختی آن را بررسی کنیم و در صورت مناسب بودن از آن استفاده کنیم.
سنگ مرمریت شایان به عنوان سنگ نما و تزیین ستون ها و پله ها استفاده شده و به عنوان یکی از بهترین انواع سنگ برای کف سازی مورد استفاده قرار می گیرند. مقاومت فشاری سنگ مرمر از 70 MPa تا 75 MPa می باشد. سنگ های مرمر بسیار مقاوم و یکنواخت هستند و رنگ بسیار خوبی دارند. می توان آن را به راحتی برش داد و به اشکال مختلف تراشید. سنگ مرمر در رنگ های مختلف مانند سفید و صورتی موجود است.

 

 

خواص سنگ ها و انواع سنگ

 

 

وزن مخصوص انواع سنگ 

هرچه وزن مخصوص سنگ مورد نظر بیشتر باشد آن سنگ در ابعاد مشابه در مقایسه با سایر سنگ ها سنگین تر می باشد.
بنابراین از سنگهایی که دارای وزن مخصوص بالاتر هستند برای ساخت سدها، دیوارهای نگه دارنده، اسکله ها و بندرها استفاده می شود. وزن مخصوص سنگ ساختمانی خوب بین 2.4 تا 2.8 است.
ماسه سنگ نوعی سنگ رسوبی بوده که از کوارتز و فلدسپات تشکیل شده است. این متریال ساختمانی از طریق پیوند دانه های سیلیس به وجود می آید. ماسه سنگ دارای تنوع رنگی بالایی بوده و در رنگ هایی ازجمله سفید، خاکستری، قرمز، قهوه ای و زرد در دسترس می باشد. دلیل این تنوع رنگ میزان ترکیبات اصلی ماسه سنگ که اکسید آهن و سیلیس است، می باشد. از آنجایی که این متریال مقاومت کمی در برابر فرسایش دارد برای استفاده در نمای ساختمان مناسب نیست.
از ماسه سنگ در ترکیبی از سیمان و سیلیس برای سازه های بتنی استفاده می شود. ماسه سنگ برای ساخت بنادر، ساخت سدها، دیوار پل ها و اسکله ها مناسب می باشد.

 

 

تخلخل و جذب رطوبت در انواع سنگ 

اگر سنگ های مورد استفاده در ساخت و ساز ساختمان متخلخل باشند، آب باران می تواند به راحتی به منافذ بر روی سطح سنگ ها وارد شده و سنگ ها آسیب برساند؛ بنابراین سنگ ساختمانی نباید متخلخل باشد.
جذب آب از سنگ با تخلخل سنگ متناسب است. اگر سنگ متخلخل باشد، آب بیشتری جذب می کند و همچنین جذب آب بیشتر توسط سنگ به معنی فرسایش بیشتر می باشد. در ارتفاعات، آبی که به منافذ انواع سنگ وارد می شود، منجمد شده و موجب تجزیه سنگ می شود.
از گرانیت برای ساخت کابینت، قسمت های مختلف آشپزخانه و دکوراسیون داخلی نیز می توان استفاده کرد. همچنین چیزی که این سنگ را منحصر به فرد می کند مقاومت آن در برابر نفوذ آب می باشد که این سنگ را به یک گزینه ی مناسب برای نمای ساختمان تبدیل می کند.
تراورتن که به عنوان سنگ ساختمانی مورداستفاده قرار می گیرد، نوعی سنگ آهک بوده و از مخلوط آب و کربنات کلسیم ساخته می شود. نمونه ای از این سنگ ها را می توان در چشمه های آب گرم مشاهده کرد.
وزن سنگ تراورتن 2500 کیلوگرم بر متر مکعب بوده و به نسبت سنگ مرمر سبک تر است و مقاومت کمتری دارد. این متریال ساختمانی در برابر تغییرات آب و هوا، باران و برف مقاوم بوده و تنوع رنگی بالایی دارد.

 

 

معرفی سنگ مرمریت شایان

 

 

فرم پذیری انواع سنگ 

فرم پذیری آسان یکی از ویژگی های سنگ ها می باشد. لباس پوشیدن باید آسان باشد تا هزینه لباس پوشیدن کاهش یابد. با این حال باید دقت داشته باشیم که این ویژگی ما را از ویژگی های مهم تر غافل نکند.
سنگ کوارتزیت از نوع سنگ های دگرگون می باشند که از وارد کردن فشار و گرما دادن به ماسه سنگ به وجود می آیند. به عبارتی دیگر این نوع سنگ ها شکل دگرگون شده و تغییر یافته ی ماسه سنگ می باشند.
همچنین می توان از این سنگ به عنوان سنگ تزئینی برای پله ها، کاشی ها و انواع سنگ کف استفاده کرد. همچنین از خرده های این سنگ برای تولید شن سیلیس که مصارف صنعتی دارد، استفاده می شود.

 

 

ظاهر و رنگ زیبا انواع سنگ 

ظاهر متریال برای انواع سنگ نما اهمیت ویژه ای دارد چرا که سنگ نما به عبارتی چهره ی بنا محسوب شده و بیشتر از سایر قسمت ها جلب توجه می کند.
سنگ های نما که دارای رنگ روشن تری هستند به سنگ های نما تیره ترجیح داده می شوند چرا که سنگ های تیره به مرور زمان رنگ خود را از دست داده و کمرنگ می شوند.
سنگ های اونیکس یا عقیق یکی از پرکاربردترین سنگ های ساختمانی بوده که از نوارهای موازی کلسدونی تشکیل شده و طیف رنگی گسترده ای دارد.
سنگ اونیکس از سطح کریستالی داشته و از کوارتز و مگنتیت تشکیل شده است. به دلیل شفافیتی که این سنگ دارد، معمولاً از آن در کارهای تزئینی و دیوارهای منعکس کننده نور استفاده می شود. از سایر کاربردهای آن می توان به مجسمه سازی اشاره کرد. مجسمه سازهای بزرگی مانند داوینچی و میکل آنژ نیز در بسیاری از آثار خود از اونیکس استفاده کرده اند. همچنین در مصر باستان و یونان از سنگ اونیکس در ساخت معابد نیز استفاده می شد.
سنگ های تراورتن در طبیعت با رنگ های سفید، کرم، شکلاتی، قرمز، گردویی، زرد، لیمویی و نقره ای یافت می شود. از این سنگ می توان به عنوان سنگ نما ساختمان ها و فضای داخلی نیز استفاده کرد. سنگ تراورتن را می توان به دو نوع موج دار و بدون موج طبقه بندی کرد.

 

 

هزینه و قیمت متریال در انواع سنگ 

هزینه یکی از مهم ترین فاکتورها برای انتخاب سنگ ساختمانی می باشد. اگر قصد ساخت بنایی را داشته باشید احتمالاً ترجیح می دهید که بهترین سنگ ها را برای سازه ی خود انتخاب کنید و قیمت سنگ خیلی برایتان نگران کننده نباشد اما وقتی بخواهید که یک پروژه ی ساخت و ساز بزرگ را شروع کنید مسلماً قیمت جزو فاکتورهای اصلی شما محسوب خواهد شد.
سنگ مرمریت از جمله سنگ های منحصر به فردی بوده که ویژگی های مهمی داشته و کاربردهای مختلفی دارد. از ویژگی های این سنگ ساختمانی می توان به کارایی بالا و به صرفه بودن آن اشاره کرد.

 

معرفی بهترین سنگ های نما و بهترین سنگ های کف

 

در صورتی که می خواهید برای بنای خود مصالح ساختمانی انتخاب کنید شما باید این نکته را در نظر بگیرید که هنگام انتخاب انواع سنگ علاوه بر نوع سنگ، کیفیت سنگ را نیز اهمیت مورد بررسی قرار دهید؛ بنابراین بهتر است قبل از تهیه ی سنگ های ساختمانی از کیفیت بالای آن ها نیز اطمینان حاصل کنید. در صورتی که می خواهید از مصالح ساختمانی همچون انواع سنگ نما و انواع سنگ کف استفاده کنید پیشنهاد ما به شما شرکت سنگ بهنگام می باشد.

 

خواص سنگ ها و انواع سنگ

 

یکی از معتبرترین برندها و شرکت هایی که در زمینه ی تولید انواع سنگ کف، انواع سنگ نما و به طورکلی انواع سنگ های ساختمانی فعالیت می کند شرکت سنگ بهنگام بوده که محصولات با کیفیت و درجه یکی را ارائه می دهد. این شرکت از سال 1380 فعالیت خود را شروع کرده و در زمینه ی تولید سنگ و صادرات آن فعال می باشد.
در صورتی که به زیبایی و کیفیت نمای ساختمان خود اهمیت می دهید، استفاده از انواع سنگ نما و انواع سنگ کف می تواند این موارد تحقق بخشد. شما می توانید از انواع سنگ در طرح ها و رنگ های مختلف بهره برده و نمای ساختمان خود چشم نواز کنید.
اما دقت داشته باشید که برای دستیابی به یک نمای زیبا و مقاوم شما باید بهترین متریال ها را انتخاب کنید. از این رو ما به شما شرکت سنگ بهنگام را پیشنهاد می کنیم. چرا که شما می توانید انواع و اقسام سنگ های ساختمانی را با بهترین کیفیت ممکن از شرکت سنگ بهنگام دریافت کرده و به سازه خود جلوه ای فوق العاده بدهید؛ بنابراین حتماً از سنگ های زیبا و با کیفیت بهنگام دیدن کنید.

سنگ, سنگ بهنگام, سنگ ساختمانی, سنگ مرمر, سنگ نما, سنگ کف, سنگ تراانیکس, سنگ تراورتن, سنگ مرمریت شایان, انواع سنگ نما

شرکت سنگ بهنگام

گروه مهندسی و بازرگانی بهنگام در سال ۱۳۸۰ آغاز به کار نموده و با تکیه بر کار گروهی، تفکر تیمی، استفاده از علم روز و نگاه مهندسی و دقیق، توانسته به اهداف کوتاه مدت خود دست یابد.
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به شرکت سنگ بهنگام میباشد.
[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند ]