سنگ تراونیکس

سنگ تراانیکس ( تراورتن و مرمر )

آیا سنگ تراونیکس سنگ طبیعی است؟ چه تفاوتی با بقیه سنگها دارد؟ با مابقی سنگهای طبیعی در چه خواصی متفاوت است؟منشأ ایجاد سنگ تراونیکس چیست؟ چه طور نصب می شود؟ چرا نور را از خود عبور می دهد؟ و...

سنگ تراونیکس چیست؟

تفاوت سنگ تراونیکس با سنگ مرمر چیست؟

روش های تولید و فرآوری های سنگ تراونیکس

موارد استفاده از سنگ تراونیکس

تراونیکس و کاربرد آن برای زیبائی ساختمان

 

سنگها همانند همه اشیاء و موجودات دارای خواص متفاوتی هستند که از روی جنبه های مختلف و از روی خواص مشترک دسته بندی می شوند. مثلاً سنگ ها از لحاظ نوع پیدایش به 3 دسته آذرین، رسوبی و دگرگونی تقسیم می شوند و یا از لحاظ ماشین آلات فرآوری آنها به 2 دسته نرم و سخت تقسیم می شوند. ولی مهم ترین دسته بندی که در صنعت ساختمان با آن سر و کار داریم بر اساس محصولات پلاک کارخانه ها می باشد که به 5 دسته کلی تقسیم می شوند. گرانیت، مرمریت، تراورتن، چینی و مرمر

این 5 دسته ممکن است در بعضی از خواص مشترک و در بعضی متفاوت باشند ولی کاربری و معماری آنها در صنعت ساختمان آنها را از هم مجزا می نماید.
با این حال در طبیعت گروهی از سنگ ها یافت می شوند که دقیقاً دراین 5 گروه قرار نمی گیرند و خصوصیاتی دارند که یا شبیه هیچ یک از سنگ های مذکور نیست و یا اینکه در خواص مکانیکی و فیزیکی و یا ظاهری شبیه و یا ترکیبی از 2 گروه از سنگ های متعلق به گروه های 5 گانه که قبلاً آنها را شمرده ایم هستند.

 

 

سنگ تراونیکس چیست؟

یکی از این دسته سنگها،گروهی هستند که به آنها تراونیکس (TRAONYX) می گویند.
کلمه تراونیکس ترکیبی است از کلمه تراورتن (TRAVERTIN) و کلمه انیکس (ONYX) که همان طور که از اسم آن پیداست به گروهی از سنگ ها که مخلوطی از تراورتن و مرمر هستند تراونیکس می گویند.
بیشتر سنگ های موجود در طبیعت در سطح زمین را سنگ های آذرین تشکیل می دهد.
طی سالیان متمادی سنگ ها دچار فرسایش شده و توسط حرکت های سیال همانند رود خانه ها به مکانی منتقل می شوند و آرام آرام در بستر موجود به صورت لایه لایه رسوب می کنند و بعضاً موادی هم بین لایه ها را پر کرده و نقش سیمان را بازی می کند. بخاطر فشار زیاد در مدت زمان طولانی این لایه ها به هم می چسبند و تشکیل سنگ می دهد که به آنها اصطلاحاً  رسوبی گفته می شود. این سنگ های رسوبی بعضاً در اثر فشارهای درون زمین و روی زمین و قرار گرفتن در کنار چشمه های آب گرم و ایجاد شرایط مناسب مرطوب دگرگون شده و چنانچه مواد اولیه تشکیل دهنده آن خاصیت تبدیل را داشته باشد، بلورهای کامل و یکسویه پیدا کرده و به سنگ مرمر تبدیل می شود و به محصول نهائی سنگ دگرگونی می گویند و نور را به خاطر بلورهای خاص خود عبور می دهند و با اینکه مواد اصلی تشکیل دهنده اولیه آن تراورتن است ولی در خواص مکانیکی و ظاهری تفاوتهای عمده ای با سنگ تراورتن دارند.

 

 

سنگ تراونیکس

 

 

تفاوت سنگ تراونیکس با سنگ مرمر چیست؟ 

لذا به طور کلی می توان گفت چنانچه سنگ های تراورتن دچار دگرگونی شوند به مرمر تبدیل خواهند شد و یا اینکه می توان گفت مرمر همان تراورتن پخته شده است و یا اینکه تراورتن همان مرمر نابالغ است. حال چنانچه در میانه این فرآیند دگرگرونی و تبدیل تراورتن به مرمر از این معدن پرده برداری شود محصول تراونیکس است یعنی قسمتی از آن تراورتن و قسمتی به مرمر تبدیل شده است.ولی تراانیکس از لحاظ خواص فیزیکی نه مرمر است نه تراورتن و محصول مستقل به حساب می آید. سنگ ترااُنیکس تقریبا در اکثر معادن مرمر، تراونیکس هم یافت می شود و همینطور در بعضی از معادن تراورتن و معادن محدود هستند که تراونیکس خالص و به مقدار زیاد در ارتفاع مناسب در آن وجود داشته باشد.

 

 

سنگ تراورتن چیست و آیا تفاوتی با سنگ گرانیت دارد؟

 

 

روش های تولید و فرآوری های سنگ تراونیکس 

به طور معمول سنگ تراونیکس مثل تراورتن ها ( البته به شرط منظم بودن رگه ها ) در کارخانه ای سنگبری به 2 شیوه موجدار (VEIN CUT) و بی موج (CROSS CUT) بریده می شوند.
سنگ تراونیکس با فرآوریهای مختلف همانند ساب خورده ( POLISH )، چرمی ( BRUSH ) و آنتیک ( ANTIQUE ) در بازار عرضه می شود.
این سنگ در مشخصه داشتن نقوشی پر رنگ و بعضاً متفاوت کاملاً شبیه تراورتن است و قسمت هایی از سنگ هم کاملاً نور را از خود عبور می دهد. یعنی سنگ تراونیکس بر حسب خواصش بصورت گزینشی نور را از خود عبور می دهد و این موضوع صحنه های بدیع، جذاب و منحصر به فردی از زیبائی های طبیعت را به رخ می کشد.

 

 

سنگ تراونیکس

 

 

موارد استفاده از سنگ تراونیکس

یکی از بهترین و صحیح ترین استفاده هائی که می شود از سنگ تراونیکس کرد ، حالت بوک مچ ( BOOK MATCH ) این سنگ است که به فضا روح داده و با خطوط طبیعی و زیبای خود نقاشی هائی کاملاً هندسی و ویژه را به وجود می آورد.

بررسی و رصد سنگ های ارائه شده در نمایشگاه های مهم دنیا در زمینه سنگ های ساختمانی و جستجوئی در نمونه کارهای موفق در بکارگیری هنرمندانه از سنگهای ساختمانی به وضوح بیانگر آن است که علاقه و سلیقه معماران درباره سنگهای ساختمان به سمت سنگهایی با نقوش و طرح های نزدیک به طبیعت ( NATURAL ) پیش می رود. شاید ممکن است بخواهند با کمک این مصالح قدری از حد تصنعی زندگی شهری و آپارتمان بکاهند. حتی فرآوری های انجام شده روی سنگ ها نیز از جنس روالی پیروی می کند.  ( چرمی،آنتیک،دکوراتیو و ... )

 

 

سین مثل سنگ

 

 

تراونیکس و کاربرد آن برای زیبائی ساختمان 

سنگ تراونيکس نماينده نسل سنگ هاي جديدي است که نقوش آن کاملاً نمائي طبيعي و جذاب را براي فضاي بکار برده شده به ارمغان مي آورد. طيف رنگي متنوع و نوع برش و فرآوري هایي متفاوت اين سنگ چنانچه در اختيار يک طراح با ذوق و متبحر قرار گيرد قطعاً نتيجه مطلوبي به همراه خواهد داشت . اين سنگ ها به خاطر داشتن شخصيت رنگي و نقوش برجسته نمي بايست بدون طرح و ايده مناسب بکار گرفته شود چون در آن حالت ممکن است شلوغ و وحشي و زشت به نظر بيايد.
امروزه استفاده از اين سنگ به صورت دکوراتيو اعم از گيوتين،پروفيل و ... رايج و داستاني مجزا به حساب مي آيد. در اين زمينه کاملاً فضا آماده همکاري نزديک معماران و صاحبان سليقه از يک طرف و توليد کنندگان سنگ هاي دکوراتيو از سوي ديگر است.
امروز بيش از هر زمان ديگري اين همکاري منافع جمعي را تأمين خواهد کرد.
گروه مهندسي و بازرگاني بهنگام با در اختيار داشتن معدن غني و فعال تراونيکس کارمانيا و توليد عمده و تخصصي و با کيفيت آن در مجتمع سنگ پاهنگ آماده همکاري با کليه صادر کنندگان در زمينه صادرات بلوک و سنگ بريده و فرآوري شده مي باشد.
گروه مهندسي و بازرگاني بهنگام دست همکاري خود را به سمت تمام مهندسين،صاحبان سليقه و تمام کساني که به دنبال استفاده از سنگ هاي خاص و زيبا در بناهاي خود مي باشند دراز مي کند و آمادگي همکاري با تمام همکارانمان در بازار سنگ مي باشيم.

 

سنگ, سنگ بهنگام, سنگ ساختمانی, سنگ مرمر, شرکت سنگ بهنگام, سنگ نما, سنگ کف, سنگ مرمریت, سنگ تراونیکس, سنگ آنتیک ساختمانی, سنگ جدید

شرکت سنگ بهنگام

گروه مهندسی و بازرگانی بهنگام در سال ۱۳۸۰ آغاز به کار نموده و با تکیه بر کار گروهی، تفکر تیمی، استفاده از علم روز و نگاه مهندسی و دقیق، توانسته به اهداف کوتاه مدت خود دست یابد.
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به شرکت سنگ بهنگام میباشد.
[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند ]