سنگ ساختمانی و ویژگی های سنگ ساختمانی

سنگ ساختمانی چه ویژگی هایی دارد؟

سنگ ساختمانی و مصالح مورد استفاده یک ساختمان از زمان های دور بسیار مورد توجه افراد مختلف قرار گرفته است. توجه و استفاده از این متریال ها به علت زیبایی و استحکام ساختمان روز به روز در حال افزایش است. 

ویژگی های سنگ ساختمانی

در چه قسمت هایی از ساختمان می توان از سنگ استفاده کرد؟

سنگ مورد استفاده در کف ساختمان و پلکان

سنگ مورد استفاده در تزیین دیوارهای داخلی ساختمان

سنگ مورد استفاده در نمای ساختمان

 

از طرفی به علت این استقبال فراوان، تحولی شگرف در این صنعت ساختمانی رخ داده است و امروزه شاهد آن هستیم که در اکثر نماهای ساختمان ها از سنگ نما استفاده می نمایند. همچنین در داخل ساختمان ها نیز از سنگ ها استفاده های فراوان می شود. حال در این مقاله می خواهیم ویژگی های مورد نیاز سنگ ساختمانی را بررسی نماییم. ویژگی های سنگ ساختمانی

سنگ ها به طور طبیعی سر منشأ آذرین، رسوبی یا دگرگونی دارند. بیشتر این سنگ ها به اندازه کافی یکپارچه شده اند تا بتوان آن ها را برش داد یا به اشکال مختلف درآورده تا به صورت مصالح ساختمانی مانند دیوار کشی، سنگ فرش یا در سقف ساختمان استفاده شود. بیشتر از سنگ ها در ساخت ساختمان ها و صدها سازه استفاده می شود.
سنگ ها به دو دسته سنگ های ساختمانی و سنگ های زینتی دسته بندی می شوند. سنگ ساختمانی به دلیل خواص دوام، جذابیت و اقتصادی بودن انتخاب می شود. سنگ بعدی به سنگ ساختمانی گفته می شود که غالباً استخراج و به صورت بلوک تهیه می شود. سنگ تزئینی سنگی است که می توان آن را استخراج، تراش یا حکاکی کرد و از نظر ظاهری دلپذیر بوده و از ارزش بالایی برخوردار است. این سنگ ها بیشتر در ساخت و سازهای داخلی و برای تزئینات و بناها استفاده می شود تا به عنوان سنگ ساختمانی استاندارد.

 

خواص سنگ ها و آشنایی با آن ها به صورت گام به گام


سالانه میلیون ها سنگ خرد شده برای پایه گذاری جاده، روسازی، بتن آماده و آسفالت مورد نیاز است. مطالعه خصوصیات سنگ ها، بخشی از مطالعه زمین شناسی است. در مطالعه طبقه بندی زمین شناسی سنگ ها، سن زمین شناسی سنگ ها نیز با خصوصیات آن ها به عنوان مصالح ساختمانی رابطه دارد. به عنوان یک قاعده کلی، سنگ های بسیار باستانی از استحکام و دوام بیشتری برخوردار هستند، اما موارد استثنایی بسیاری نیز در این مورد وجود دارد.

 

ویژگی انواع سنگ ساختمانیهر سنگ ساختمانی که برای ساخت استفاده می شود، نمی تواند تمام نیازهای ایده آل کاربران را برآورده کند. به عنوان مثال، وقتی سنگ نیاز به مقاومت و دوام را برآورده می کند، ممکن است در مورد سایر ملزومات مانند سهولت کاربرد نیز همین کار را انجام ندهد. از این رو وظیفه مهندس سایت است که خصوصیاتی را که برای کار خاص لازم است بررسی کند و سنگ را بر این اساس انتخاب کند. در ادامه خصوصیات و ویژگی مهندسی و فیزیکی سنگ ها آورده شده است که باید قبل از انتخاب آن ها برای کارهای مهندسی بررسی شود:

• قدرت سنگ ساختمانی

عموماً بیشتر سنگ های ساختمانی مقاومت بالایی در برابر بار وارد شده بر روی آن دارند؛ بنابراین هنگام بررسی کیفیت سنگ ها، این مسئله نگران کننده نیست؛ اما وقتی قرار است از سنگ ها در سازه های بزرگ استفاده شود، بررسی مقاومت فشاری سنگ ها ضروری می شود.

• ماندگاری انواع سنگ ساختمانی 

سنگ های ساختمانی باید در برابر اثرات مخرب نیروهای طبیعی مانند باد، باران و گرما مقاومت کنند. سنگ ساختمانی باید با دوام باشد و در اثر عوامل محیطی و آب و هوایی نباید دچار آسیب شود.

• درجه سختی و صلابت سنگ ساختمانی 

این ماده مهم است که باید هنگام استفاده از سنگ برای کف سازی و روسازی مورد توجه قرار گیرد. سختی سنگ به معنای توانایی مقاومت در برابر نیروهای ضربه است. سنگ های ساختمانی باید به اندازه کافی سخت باشند تا تنش های ایجاد شده در اثر ضربه و سایش را حفظ کنند. این سایش ها ممکن است به دلیل استفاده بیش از حد از سنگ ها و یا استفاده نادرست باشد.

 

عوامل تأثیر گذار بر قیمت سنگ نما در ساختمان

 

• تخلخل و قدرت جذب سنگ ساختمانی 

همه سنگ ها منافذ دارند و از این رو آب را جذب می کنند. میزان تخلخل سنگ های ساختمانی به مواد تشکیل دهنده مواد معدنی و تشکیل سازه سنگ مادر بستگی دارد. اگر سنگ های مورد استفاده در ساخت و ساز ساختمان متخلخل باشند، آب باران می تواند به راحتی وارد فضاهای منافذ شده و به سنگ ساختمانی آسیب برساند؛ بنابراین سنگ ساختمانی نباید متخلخل باشد.
قدرت جذب آب سنگ با میزان تخلخل آن متناسب است. اگر سنگ متخلخل باشد، آب بیشتری را به خود جذب می کند و در نتیجه دچار آسیب دیدگی می شود. در ارتفاعات، انجماد آب در منافذ صورت می گیرد و منجر به تجزیه سنگ می شود.

• میزان تراکم

سنگ های ریز دانه بندی شده با توزیع همگن برای ساختمان سازی جذاب به نظر می رسند و از این رو از آن ها برای کنده کاری استفاده می شود. چنین سنگ هایی معمولاً محکم و بادوام هستند. سنگ های چگالنده قوی تر بوده و سنگ های سبک وزن به نسبت ضعیف تر هستند. از این رو سنگ هایی با وزن مخصوص کمتر از 2.4 برای ساختمان ها نامناسب قلمداد می شوند.
سنگی با رنگ یکنواخت و جذاب، در صورت فشرده بودن ذرات، دوام بسیار بالایی دارد. سنگ مرمر و گرانیت هنگام پرداخت، از ظاهر بسیار خوبی برخوردار می شوند. از این رو از آن ها برای کارهای ظاهری و دکوراسیون داخلی در ساختمان ها استفاده می شود.

 

 

ویژگی انواع سنگ ساختمانی

 

 

در چه قسمت هایی از ساختمان می توان از سنگ استفاده کرد؟

انواع مختلفی از سنگ ها مانند بازالت، سنگ مرمر، سنگ آهک، ماسه سنگ، کوارتزیت، تراورتن، تخته سنگ، گنیس، لاتریت و گرانیت موجود است که می تواند به عنوان سنگ ساختمانی مورد استفاده قرار گیرد. سنگ های مورد استفاده برای ساخت و ساز ساختمان باید سخت، مقاوم در برابر عوامل تخریبی و فاقد ترک های ایجاد شده و نقص های دیگر باشند که یک از عوامل کاهش مقاومت و دوام هستند. سنگ های شکننده، ترک خورده، نرم و با مقاومت کم، کاربرد ساختاری نخواهند داشت. سنگ ها بسته به مقاومت آن ها کاربردهای متفاوتی خواهند داشت.
به عنوان مثال، سنگ های سخت تری مانند سنگ بازالت و  سنگ گرانیت، به دلیل مقاومت و سختی زیاد، بیشتر در کارهای اصلی ساخت و ساز استفاده می شوند مانند کفپوش، پله ها و غیره. با این حال، سنگ هایی نیز وجود دارند که ویژگی های آن ها (از جمله مقاومت فشاری کم و وجود مواد مضر در ترکیبات آن ها) آن ها را برای کارهای ساختمانی جزئی مناسب می کند. سنگ های سبک تر و مقاوم تر مانند گینس بیشتر برای دکوراسیون مورد استفاده قرار می گیرند؛ بنابراین، سنگ ها به عنوان مصالح ساختمانی و همچنین برای اهداف تزئینی مورد استفاده قرار می گیرند.

از موارد کاربردی مورد استفاده از سنگ ها در ساختمان می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

 

سنگ مورد استفاده در کف ساختمان و پلکان

سنگی که در کف پوش و پلکان باید مورد استفاده قرار بگیرد، باید بسیار محکم و مقاوم به فرسایش و ضربه باشد چرا که این سنگ بسیار مورد سایش و ضربه قرار خواهد گرفت. توصیه می شود که برای زیبایی ظاهری و استحکام بالا، بهترین سنگ برای کف سازی ساختمان در یک جهت برش داده شود و تنها سنگ های رسوبی و دگرگونی این امکان را فراهم می کنند.
از طرفی به علت استفاده فراوان از سنگ های کف و پلکان، این سنگ ساختمانی بیشتر آلوده می شود؛ بنابراین بهترین سنگ ها برای کف سازی سنگی است که از تخلخل کمی برخوردار بوده و در برابر نفوذ مواد اسیدی و بازی مقاوم و آسیب ناپذیر باشد. انواع سنگ کف مناسب ساختمان می توان به سنگ های مرمریت و گرانیت اشاره نمود. سنگ مرمریت شایان یکی از بهترین و باکیفیت ترین سنگ های ساختمانی است که شما می توانید بدون نگرانی از آسیب دیدگی مدت زمان طولانی از آن استفاده نمایید.

 

 

ویژگی انواع سنگ ساختمانی

 

 

سنگ مورد استفاده در تزیین دیوارهای داخلی ساختمان

از سنگ ساختمانی می توان برای تزیین در دیوارهای داخلی ساختمان استفاده نمود. استفاده از این نوع سنگ ها می تواند ظاهری شیک و مدرن به ساختمان ببخشد. از این سنگ ها می توان در پوشش دیوارهای سرویس های بهداشتی، آشپزخانه، حمام ها، فروشگاه ها، سالن ها و بسیاری موارد دیگر استفاده نمود. سنگ استفاده شده برای دیوار باید سطحی صاف و صیقلی داشته باشد و حفره های کمی در سطح آن وجود داشته باشد تا هنگام شستشو کمتر دچار آسیب شود.

 

 

ویژگی انواع سنگ ساختمانی

 

 

سنگ مورد استفاده در نمای ساختمان

اصلی ترین و چشم گیرترین سنگی که نظر هر بیننده ای را در ابتدا به خود جذب می کند، سنگ نمای ساختمان است. برای نمای ساختمان باید از سنگ های با استحکام بالا و مقاوم در برابر شرایط محیطی استفاده نمود تا دچار آسیب نشود. از جمله شرایط محیطی که آسیب شدیدی به سنگ نمای ساختمان وارد می کند، می توان به آلودگی هوا، تابش مستقیم نور خورشید و اشعه های مضر آن، سرما و یخبندان، باران های اسیدی و بسیاری موارد دیگر نام برد.

 

ویژگی انواع سنگ ساختمانی


شما باید سنگ نمای ساختمان را به گونه ای انتخاب کنید که چسبندگی خوبی با ملات و مصالح ساختمانی داشته تا دچار سقوط و بروز آسیب های فیزیکی نشود. همچنین دارای رنگ ثابت بوده و از قدرت جذب آب خوبی برخوردار باشد. از انواع سنگ نما می توان به سنگ تراورتن اشاره نمود. سنگ تراورتن یکی از سنگ هایی است که تمامی این خصوصیات را دارا می باشد.

بهترین انواع سنگ ساختمانی، سنگ نما، بهترین سنگ ها برای کف سازی و ... را می توانید از شرکت سنگ بهنگام خریداری نمائید.

سنگ, سنگ بهنگام, سنگ ساختمانی, سنگ گرانیت , شرکت سنگ بهنگام, سنگ نما, سنگ تراورتن, سنگ مرمریت شایان, انواع سنگ نما, بهترین سنگ نما

شرکت سنگ بهنگام

گروه مهندسی و بازرگانی بهنگام در سال ۱۳۸۰ آغاز به کار نموده و با تکیه بر کار گروهی، تفکر تیمی، استفاده از علم روز و نگاه مهندسی و دقیق، توانسته به اهداف کوتاه مدت خود دست یابد.
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به شرکت سنگ بهنگام میباشد.
[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند ]