طراحی نما و نقش سنگ های نما در طراحی نما

نگاهی به طراحی نما و نقش سنگ های نما در طراحی نما

توضیحاتی در مورد طراحی نما
اهمیت ظاهر ساختمان امروزه بسیار بیشتر از قبل شده و شاید کسانی باشند که نما و ظاهر ساختمان برایشان اهمیت بیشتری از طراحی داخل ساختمان داشته باشد. در واقع شاید اولین نکته ای که بعد از دیدن طراحی نمای ساختمان، در ذهن نقش می بندد، هنر، دانش و سلیقه معمار آن باشد. میزان نورپردازی، نوع دیزاین و چیدمان سنگ ها، حجم، پویایی و مواردی از این دست، در تعریف طراحی نمای ساختمان به کار برده می شوند.

همچنین طراحی که نمای ساختمان ها دارند، در زیبا سازی محیط زندگی شهری، نقش اساسی را ایفا می کنند، به طوری که از گذشته تاکنون و در برهه های مختلف معماری و طراحی نماها، نمایانگر بسیاری از جنبه های فرهنگی و مذهبی در نظر گرفته می شدند. اما همان طور که می دانید، یکی از مهم ترین متریالی که در طراحی نمای ساختمان کاربرد دارد سنگ است. سنگ هایی که در طراحی نمای ساختمان به کار برده می شوند، به دسته بندی های مختلفی تقسیم می شوند که به تعدادی از آن ها به همراه کاربردشان اشاره می کنیم:

سنگ گرانیت در طراحی نما

سنگ مرمریت در طراحی نما

سنگ چینی یا کریستال در طراحی نما

سنگ تراورتن در طراحی نما

سنگ مرمر در طراحی نما

سنگ کوارتزیت در طراحی نما

سنگ لایم استون در طراحی نما

ماسه سنگ در طراحی نما

سنگ دیوریت در طراحی نما

سنگ گابرو در طراحی نما

سخن پایانی

 

 

 

 

سنگ گرانیت در طراحی نما

در طراحی نمای ساختمان های اداری و مسکونی اگر بخواهند، ظاهر مدرنی به طراحی ببخشند، از سنگ گرانیت استفاده می کنند. این سنگ ها که از سنگ های آذرین استخراج می شوند، در رنگ هایی از قبیل سفید، قرمز، سیاه و صورتی یافت می شوند و به دلیل اینکه هزینه بالایی برای استخراج، برش و صیقل لازم دارند، گران قیمت هستند. این سنگ ها در برابر اشعه فرابنفش، جذب آب و فشار مقاوم هستند ولی به ملات نمی توانند بچسبند و باید از گیره اسکوپ برای این منظور استفاده نمود.

 

 

سنگ مرمریت

 

 

سنگ مرمریت در طراحی نما

سنگ مرمریت خیلی توسط معماران مورد استفاده در طراحی نمای ساختمان قرار نمی گیرد چرا که بر خلاف سنگ گرانیت مقاومت بالایی ندارد، اما چون به راحتی فرم می گیرد، در طراحی داخلی مثل پله بیشتر به کار می رود. سنگ مرمریت نیز در طبقه بندی سنگ های گرانقیمت جای می گیرد.

 

 

سنگ چینی یا کریستال

 

 

سنگ چینی یا کریستال در طراحی نما

این نوع سنگ نیز همانند سنگ گرانیت در طراحی نمای مدرن کاربرد دارد ولی در رده سنگ های مرمریت قرار دارد و از دانه های ریزتری تشکیل شده است. دلیل اینکه به این نوع سنگ چینی می گویند این است که در حین برخورد جسمی با این سنگ صدای ایجاد شده شبیه به صدای چینی است. این سنگ می تواند به خوبی به ملات بچسبد و در برابر تغییرات آب و هوایی و اشعه فرابنفش مقاومت خوبی دارد، اما چون تنوع رنگ بالایی ندارد، خیلی در طراحی نمای ساختمان مورد توجه قرار نمی گیرد.

 

 

سنگ تراورتن

 

 

سنگ تراورتن در طراحی نما

سنگ تراورتن که در ایران منابع عظیمی از آن وجود دارد در طبقه بندی سنگ های رسوبی قرار می گیرد. رسوبات سنگ تراورتن، از کربنات کلسیم و آهک تشکیل شده است. تنوع رنگ این سنگ بر خلاف سنگ نمای چینی بالا است و در رنگ هایی از قبیل کرم، سفید، خاکستری، بژ، قهوه ای و قرمز موجود است. این نوع سنگ هم در طراحی نمای مدرن و هم کلاسیک کاربرد دارد. سنگ تراورتن علاوه بر اینکه در طراحی نما به کار برده می‌شود، در دیوار، پیشخوان و جواهرات هم مورد بهره برداری قرار می گیرد. در مورد این سنگ باید گفت که اگر میزان تخلخل آن کمتر و رنگ آن روشن تر باشد، سنگ مرغوب تری به حساب می آید. از مزایای سنگ تراورتن، مقاومت مناسب در برابر سرما و گرما، چسبندگی به ملات و همچنین قیمت بسیار مناسب می باشد، البته چون جنس سنگ رسوبی است، هوای بسیار سرد می تواند منجر به خرد شدن آن گردد.

 

 

معرفی بهترین سنگ های نما و بهترین سنگ های کف

 

 

سنگ مرمر

 

 

سنگ مرمر در طراحی نما

سنگ مرمر که به دلیل شکل خاصش در طراحی نماهای مذهبی به کار می رود، خاصیت درمانی هم درون خودش دارد. همچنین مانند گرانیت و مرمریت در طبقه بندی سنگ های گران قرار دارد. در مورد تفاوت این سنگ با مرمریت باید بگوییم که نور را از خودش عبور می دهد. تنوع رنگ در سنگ مرمر بالا است، در برابر تغییرات دمایی و باران مقاوم است اما در اثر سرما ممکن است، کم رنگ تر شود.

 

 

سنگ کوارتزیت

 

 

سنگ کوارتزیت در طراحی نما

این سنگ که از دل سنگ های دگرگونی بدست می آید کانی کوارتز درون آن وجود دارد و از طیف رنگی خنثی برخوردار است. در ظاهر، سنگ کوارتزیت بلوری شکل و زبر است و سبب تشخیص اشتباه با گرانیت می شود. سنگ کوارتزیت، هم در طراحی نمای ساختمان و هم در پله، کف، سقف و حتی تونل و پل کارایی دارد. این سنگ، در برابر تغییرات محیطی مقاوم بوده و خاصیت ضد باکتریایی دارد. همچنین قیمت این سنگ نیز بسیار مناسب می باشد.

 

 

سنگ لایم استون

 

 

سنگ لایم استون در طراحی نما

سنگ لایم استون، در طبقه بندی سنگ های رسوبی و آهکی است و از کانی کلسیت تشکیل شده است. این سنگ طیف رنگی روشن و یکدستی دارد و نسبت به سنگ مرمر و مرمریت، سبک تر است.
هم چنین سنگ لایم استون نیز در طبقه بندی سنگ های مقرون به صرفه گنجانده می شود. این سنگ در ابتدا به صورتی بود که آب را به مقدار بالایی به خود جذب می کرد اما به کمک تغییراتی که با علم نانو در آن ایجاد شد، جذب آن به گونه ای کاهش یافت که بتوان آن را به راحتی در طراحی نمای ساختمان به کار برد. نقطه ضعف این سنگ نیز تحمل پایین نسبت به فشار است و نمی توان در ساختار سنگ فرش از آن بهره برد.

 

 

معرفی بهترین سنگ برای نمای ساختمان

 

 

ماسه سنگ

 

 

ماسه سنگ در طراحی نما

ماسه سنگ یا سند استون در رده سنگ های رسوبی جای می گیرد و رنگ هایی از قبیل سفید، خاکستری، نخودی و قهوه ای را در خودش دارد. ماسه سنگ قیمت اقتصادی دارد و در برابر تغییرات دمایی مقاوم است. این سنگ هم چنین وزن سبکی دارد ولی تعدادی از انواع آن اگر محیط اسیدی باشد، مقاومت مناسبی از خود نشان نمی دهند. همچنین در این سنگ مانند گرانیت، به دلیل خاصیت عدم چسبندگی به ملات باید از گیره اسکوپ استفاده کرد.

 

 

سنگ دیوریت

 

 

سنگ دیوریت در طراحی نما

سنگ دیوریت در دسته سنگ های آذرین جای می گیرد و درشت دانه است. خاصیت آتشفشانی این سنگ باعث شده جنس سختی داشته باشد و همچنین بسیار کمیاب باشد اما با این حال قیمت مناسبی دارد. طیف رنگی سنگ دیوریت در طیف خاکستری بوده و از خاکستری تیره شروع و تا خاکستری حدوداً سبز و خاکستری روشن نیز، موجود است. تحمل این سنگ بسیار بالا است و علاوه بر طراحی نما، در ساخت پله و جاده سازی کاربرد دارد.

 

 

سنگ گابرو

 

 

سنگ گابرو در طراحی نما

سنگ گابرو به نوعی هم خانواده سنگ دیوریت بوده و مانند آن درشت دانه است. رنگ های موجود سنگ گابرو، شامل مشکی و سبز تیره است و علاوه بر نما، در سنگ قبر، کاشی کف و سنگی که بر روی کابینت ها استفاده می شود، کاربرد دارد. همچنین این سنگ در برابر هوازدگی تحمل بالایی دارد.

 

 

نقش سنگ در طراحی نما

 

 

سخن پایانی

در مورد طراحی نمای ساختمان و همچنین کاربرد سنگ های مختلف در طراحی نما از قبیل گرانیت، مرمریت، دیوریت و غیره صحبت کردیم و دلایل این کاربردها را بر شمردیم. نظر شما چیست؟ آیا از کاربردهای دیگر سنگ های نام برده در طراحی نما چیزی می دانید؟ شرکت سنگ بهنگام شما را در این راه راهنمایی و همراهی می کنید تا بهترین و کارآمد ترین سنگ را انتخاب و استفاده کنید.

سنگ, سنگ بهنگام, سنگ گرانیت , سنگ کوارتزیت, شرکت سنگ بهنگام, سنگ نما, سنگ مرمریت, معرفی انواع سنگ ها, سنگ چیست, سنگ چینی یا کریستال, سنگ لایم استون, ماسه سنگ, سنگ دیوریت, سنگ گابرو

شرکت سنگ بهنگام

گروه مهندسی و بازرگانی بهنگام در سال ۱۳۸۰ آغاز به کار نموده و با تکیه بر کار گروهی، تفکر تیمی، استفاده از علم روز و نگاه مهندسی و دقیق، توانسته به اهداف کوتاه مدت خود دست یابد.
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به شرکت سنگ بهنگام میباشد.
[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند ]