سنگ مرمریت کاشمر

مرمریت کاشمر

فهرست مطالب

سنگ مرمریت کاشمر

سنگ مرمریت کاشمر یکی از محبوب‌ترین سنگ‌هایی است که در میان سازندگان و فعالان ساختمان سازی معروف می‌باشد. این سنگ را بیشتر در محیط‌های سر بسته استفاده می‌کنند. با توجه به این که تغییرات شرایط آب و هوایی در میزان مقاومت و ظاهر سنگ مؤثر است، ترجیح این است که این سنگ بیشتر در نمای داخلی ساختمان مورد استفاده قرار بگیرد

ویژگی‌های سنگ مرمریت کاشمر

سنگ مرمریت کاشمر از نمونه سنگ‌هایی است که در مقابل دما و حرارت مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد. این سنگ در مقابل اسید به سرعت آسیب می‌بیند و اگر با تغییرات شرایط آب و هوایی در ارتباط باشد، شکل ظاهری آن به مرور زمان تغییر می‌کند. وزن مرمریت کاشمر نزدیک به 2560 کیلوگرم بر متر مربع می‌باشد و از همه مهم‌تر دارای مقاومت فشاری و پایایی بیشتری نسبت به سنگ تراورتن می‌باشد و از طرفی در مقایسه با سنگ گرانیت از مقاومت فشاری و پایایی کمتر برخوردار است.

برای افزایش مقاومت و استحکام مرمریت کاشمر می‌توان از موادی مانند چسب و رزین و یا اپوکسی در پشت ورقه سنگ استفاده کرد. به طور کلی سنگ مرمریت کاشمر نسبت به سایر سنگ‌های ساختمانی مقاومت بسیار کمتری دارد. به همین دلیل گزینه مناسبی از محیط‌های با رفت و آمد زیاد نیست، زیرا با گذشت زمان به فرسودگی دچار خواهد شد.

با وجود همه این‌ها سنگ‌های مرمریت کاشمر به عنوان نمونه‌ای از مرغوب‌ترین و با کیفیت‌ترین سنگ‌ها به شمار می‌روند که می‌توان از آن‌ها در محیط‌های داخلی استفاده کرد. تراکم بالای مرمریت کاشمر موجب افزایش مرغوبیت و دوام و ماندگاری بیشتر آن می‌شود. از مهم‌ترین خصوصیت‌های که موجب متمایز نشان دادن این سنگ‌ها نسبت به دیگر سنگ‌ها می‌شود می‌توان به ساب پذیر مرمریت‌های کاشمر اشاره کرد. این ویژگی شرایطی را به وجود آورده است که بتوان از این سنگ‌ها برای دیوار پوش و کف‌پوش به کار برد.

با توجه به این که مرمریت کاشمر دارای خاصیت آهکی زیادی است، می‌تواند مقدار آب بیشتری نسبت به سنگ‌های دیگر جذب کند. به همین علت در محیط‌هایی مانند حمام و سرویس بهداشتی کاربرد چندانی ندارند. تعداد بسیاری از افراد معتقدند که سنگ مرمر و سنگ مرمریت از نظر مشخصات و ویژگیهای فیزیکی و شیمیایی در یک گروه قرار میگیرند، اما این تصور اشتباه می‌باشد چرا که تفاوت بسیاری میان این سنگ‌ها وجود دارد.

اگر هرگونه سوالی در رابطه با سنگ مرمریت کاشمر دارید میتوانید با مشاورین ما در گروه مهندسی بازرگانی بهنگام در ارتباط باشید

رنگ بندی سنگ مرمریت کاشمر

رنگ‌های سفید و درخشان مرمریت کاشمر، نمونه خالص آن را نشان می‌دهد، سنگ‌هایی که حاوی رنگ‌های خاکستری و سیاه می‌باشند با مواد کربن دار تولید می‌شوند. اگر در سنگ‌های مرمریت انواع رنگ سبز را مشاهده کردید، به دلیل ترکیب کلریت و سیلیکات‌های متفاوتی است که در آن‌ها وجود دارند. سایر مرمریت‌ها حاوی رنگ‌های صورتی و قرمز هستند، رنگ‌های تشکیل دهنده مرمریت‌های صورتی و قرمز ذرات بسیار ریز پخش شده هماتیت است. لیمونیت در سایر سنگ‌های مرمریت موجب ایجاد نمونه‌های زرد و کرم می‌شود.

همان طور که گفتیم مرمریت کاشمر زمینه رنگ سفید روشن و درخشانی دارد. زمینه طوسی رنگ مختص سنگ‌های مرمریت پرشین سیلک یا سیلک امپرادور می‌باشد. مرمریت مهکام تنها با رنگ قهوه‌ای شناخته شده است و زمینه رنگی قرمز مخصوص سنگ‌های مرمریت انارک، بوانات و بجستان می‌باشد. سنگ‌های نمین و شایان هم نیز با زمینه کرم رنگ معرفی می‌شوند.

مرمریت کاشمر در مقایسه با تراورتن از میزان تخلخل بسیار کمی برخوردار است. پیش از فرآوری سنگ‌های مرمریت، خطوط آهکی به صورت برجسته روی آن‌ها دیده می‌شود که پس از فرآوری شدن تمامی این خطوط برجسته صاف می‌شوند و دیگر قابل لمس نیستند. در سال‌های گذشته برای اینکه بتوانند خلل و فرج‌ها را پر کنند، از بتونه استفاده می‌کردند، اما در حال حاضر مواد رزین را به سایر مواد ترجیح می‌دهند.

مرمریت کاشمر از سنگ‌های پراستفاده و کارآمد سنگ‌های ساختمانی به شمار می‌رود.  

معدن مرمریت کاشمر

معدن سنگ مرمریت کاشمر واقع در استان خراسان رضوی در فاصله 85 کیلومتری از شهرستان کاشمر و در اطراف روستای مسجدک قرار گرفته است. البته این معدن مرمریت تنها معدن سنگ مرمریت نیست. همان طور که گفتیم مرمریت انواع مختلفی دارد و در شهرها و استان‌های مختلف کشور می‌توان با کیفیت‌ترین و متنوع‌ترین سنگ‌های مرمریت را پیدا کرد.

علاوه بر معدن مرمریت کاشمر که در استان خراسان واقع شده است، در شهرهای دیگری همچون شاهین دژ، آب باریک آذرشهر، عباس آباد جلفا، توران پشت یزد و به ورق یزد معادن سنگ مرمریت سبز وجود دارد. از دیگر معادن سنگ مرمریت می‌توان به شهرهای جوشقان اصفهان، خلج خراسان، پرتقالی کاشمر، اسفند کرمان، تنگوئیه سیرجان یا تلنگویه، ده رستم بم، محلات و استان فارس اشاره کرد.

 مرمریت کاشمر به عنوان یکی کارآمدترین سنگ‌های روشن و شفاف به دلیل رنگ منحصر به فردی که دارد، بسیار مورد استفاده سازندگان و طراحان قرار می‌گیرد. این سنگ در اندازه‌های متفاوت اسلب، تایل، پله و … فرآوری می‌شود.

کاربردهای مرمریت کاشمر

سنگ مرمریت کاشمر در تمامی محیط‌های داخلی آپارتمان مانند کف و دیواره مورد استفاده قرار می‌گیرد. مرمریت کاشمر می‌تواند گرمی منحصر به فرد و شکوه خاصی را به آپارتمان ببخشد. این سنگ در همه بخش‌های داخلی آپارتمان کاربرد دارد. از با اهمیت‌ترین کاربردهای مرمریت کاشمر می‌توان به استفاده از آن در سنگ کف اشاره نمود.

مرمریت کاشمر زمینه رنگ روشن و کرمی دارد که موجب جذابیت خیره کننده و روشنایی نماهای داخلی ساختمان و سنگفرش آن می‌شود. این سنگ گزینه مناسبی برای مراکز اداری، تجاری و منازل مسکونی می‌باشد. در کنار استفاده از این سنگ به عنوان سنگ فرش داخل ساختمان، می‌توان از این سنگ برای پله و راه پله استفاده کرد.

برای پوشش کف آپارتمان بهترین گزینه استفاده از سنگ‌های طبیعی است، چرا که این سنگ‌ها مقاوم‌ترین و زیباترین متریال برای این مکان هستند. علاوه بر این که این سنگ‌ها ماندگاری، دوام و سازگاری خوبی با محیط پیرامون ما دارند، بلکه تنوع آن‌ها برای انواع سلیقه‌ها مناسب می‌باشد. مقاومت سایشی عالی، استحکام بالا در مقابل شرایط آب و هوایی گرم و سرد، ضد آلرژی، متناسب با محیط زیست و تنوع در رنگ و جنس و طرح‌های مختلف، از مهم‌ترین مزایای این سنگ‌ها هستند.

البته در زمان خرید باید توجه داشته باشید که وزن بالا و قیمت گران دو نکته مهم در مورد سنگ‌های طبیعی هستند. از آنجا که این گونه سنگ‌ها خاصیت سردی دارند، نمی‌توان آن‌ها را در مناطق با آب و هوای سرد برای تزئینات سنگ فرش به کار برد، در این گونه مناطق گرمایش کف گزینه بهتری می‌باشد. سنگ‌های طبیعی با وجود ساب خوردگی هنگامی خیس می‌شوند، غلظت بالاتری دارند و باید برای مکان‌هایی که رطوبت زیادی دارند، سنگ کف فرآوری شده و صیقل داده شده باشد.

مرمریت کاشمر در دکوراسیون داخلی خانه

مرمریت کاشمر یکی از کاربردی‌ترین سنگ کف‌های جهان است و با داشتن ساب پذیری بسیار عالی دارای مدل‌های متنوعی نیز می‌باشد. انواع مختلف مرمریت هر کدام ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند. سنگ‌های مرمریت در مقابل اشعه نور آفتاب دچار تغییر رنگ می‌شوند و در برابر سرما و یخبندان آسیب پذیر هستند. برخی از سنگ‌های مرمریت به واسطه این که آهکی هستند، نمی‌توان از آن‌ها در کف ساختمان استفاده کرد.

سنگ مرمریت کاشمر سنگی براق و سابیده است که برای استفاده از سنگفرش پذیرایی آپارتمان‌های مسکونی، سنگفرش اتاق خواب‌ها، سنگفرش لابی، دفاتر اداری و تجاری، پاگردها و کف پله‌ها گزینه بسیار خوبی می‌باشد.

برای اینکه دکوراسیون داخلی منزل دارای ویژگی‌های و زیبایی‌های مورد نظر صاحب خانه را داشته باشد، به تزئینات و پیاده سازی ایده‌ها و خلاقیت‌های مختلف نیاز دارد. ارائه طرح‌های طبیعی و مدرن می‌توانند موجب زیبایی بخشیدن به فضای مورد نظر شما شوند. استفاده از سنگ مرمریت کاشمر یکی از مهم‌ترین ایده‌هایی است که برای بخش‌هایی مانند سالن‌های پذیرایی، اتاق‌های نشیمن و گاهی اوقات آشپزخانه استفاده می‌شود. به عبارتی وجود یک مرمریت مرغوب و عالی می‌تواند یک محیط بسیار ساده را به یک اثر تاریخی و هنری با حس و حال طبیعی تبدیل کند.

کاربرد مرمریت‌ها در دکوراسیون داخلی به زمان‌های خیلی دور بر نمی‌گردد، در حال حاضر بسیاری از افراد جهت تزئینات دکوراسیون داخلی خانه خود از این راهکار متداول و کاربردی استفاده می‌کنند. روش‌های مختلفی برای استفاده از سنگ‌های مختلفی در دکوراسیون داخلی وجود دارد که دیوار پوش سنگی یکی از روش‌های رایج مرتبط با این موضوع است.

مزایای استفاده از سنگ مرمریت کاشمر در دکوراسیون داخلی

  • برای دیوارپوش‌های سنگی ساختمان، بافت زیبا و خاصی را ایجاد می‌کند.
  • حس و حال طبیعی به واسطه کاربرد این سنگ در فضای ساختمان ایجاد می‌شود.
  • صدا توسط مرمریت تزئینی فضای داخلی ساختمان جذب می‌شود.
  • می‌توان مرمریت‌ها را در رنگ‌ها و انواع مختلف برای تزئینات روی دیوار استفاده کرد.
  • نگهداری و مراقبت از سنگ‌های مرمریت بسیار آسان است.

قیمت سنگ مرمریت کاشمر

همان طور که می‌دانید قیمت سنگ‌ها بر اساس عوامل مختلفی تعیین می‌شوند، در واقع سنگ‌ها بعد از استخراج و فرآوری به واسطه متخصصان و بر اساس عوامل تأثیرگذار در کیفیت آن تعیین قیمت می‌شوند.

یکدستی و روشنایی سنگ هر چقدر افزایش یابد، قیمت آن بیشتر خواهد شد. دو عامل درخشندگی و یکنواختی نقش بسیار مهمی در تعیین قیمت سنگ مرمریت کاشمر دارند. وجود رگه‌های کمتر و کم فسیل بودن برای سنگ‌های مرمریت موجب افزایش قیمت آن می‌شوند. یکی از مهم‌ترین مواردی که به طور مستقیم در تعیین قیمت مرمریت کاشمر نقش دارد، ضخامت آن است.

ابعاد و اندازه سنگ مرمریت کاشمر اگر بزرگ‌تر باشد و برش‌های آن به صورت دقیق‌تری صورت بگیرد، سنگ مورد نظر با قیمت بیشتری روانه بازار خواهد شد. از دیگر عواملی که می‌توان گفت قیمت گذاری مرمریت کاشمر را تحت تأثیر قرار می‌دهند، عبارت‌اند از کیفیت فرآوری، میزان ساب پذیری و رزین. هر گونه تغییری که در این موارد ایجاد شود، می‌تواند قیمت سنگ را افزایش یا کاهش دهد.

با ما تماس بگیرید

میخواید سنگ برای پروژه های خودتون انتخاب کنید و دچار تردید شدید ؟ با ما تماس بگیرین تا از گروه مشاورین ما راهنمایی بگیرین
اسکرول به بالا