سنگ دهبید شایان

سنگ-دهبید

فهرست مطالب

سنگ دهبید شایان

سنگ دهبید شایان، از جمله‌های سنگ‌های مهم و پرکاربرد مجموعه سنگ‌های مرمریت می‌باشد در واقع سنگ دهبید شایان در بین انواع مرمریت‌های ایرانی به عنوان یکی از جذاب‌ترین و با کیفیت‌ترین سنگ‌های ایرانی معرفی شده است که در حقیقت خاستگاه آن به منطقه دهبید واقع در استان فارس بازمی‌گردد. این منطقه در فاصله 200 کیلومتری شهر شیراز قرار گرفته است. جالب است بدانید که معدن دهبید از بزرگ‌ترین و مرغوب‌ترین معادن سنگ مرمریت کرم می‌باشد. سنگ دهبید به واسطه ویژگی‌های ظاهری خاص، مانند قابلیت جذب آب به مقدار بسیار کم، تخلخل کم، ساب پذیری به مقدار زیاد مورد توجه بسیاری از پیمانکاران و کارفرمایانی قرار گرفته است که در صنایع ساختمان سازی فعالیت جدی دارند.

سنگ دهبید شایان دارای سورت‌های متفاوتی است، به طوری که تفاوت سورت‌های هر یک از آن‌ها را با یکدیگر به خوبی احساس خواهید کرد. دو معیار مهم که میان انواع سنگ دهبید تفاوت ایجاد کرده است، قیمت و کاربردهای آن‌ها می‌باشد. در میان اغلب کشورهایی که از ایران سنگ دهبید خریداری می‌کنند، چین رتبه اول را از آن خود کرده است. این سنگ در اندازه‌های متفاوت برش داده می‌شود و به شکل اسلب، تایل، پله و یا حتی خام مانند کوپ و بلوک فرآوری می‌شود و در اختیار کشورهایی مانند چین قرار می‌گیرد.

هنگامی که در رابطه با معیارهایی مانند کیفیت و عملکرد صحبت می‌شود، سنگ دهبید یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین گزینه‌های طراحان و سازندگان ساختمان‌های شیک و لوکس خواهد بود. به همین علت در کنار ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد، از رنگ‌های متنوع و زیبایی برخوردار است.

اگر هرگونه سوالی در رابطه با سنگ دهبید شایان دارید میتوانید با مشاورین ما در گروه مهندسی بازرگانی بهنگام در ارتباط باشید

جذابیت و شکوه این سنگ باعث شده تا در عرصه رقابت با تعداد بسیار کمی از سنگ‌ها قرار بگیرد. از جمله سنگ‌هایی که از نظر کاربرد و رنگ با یکدیگر شباهت خاصی دارند، می‌توان به سنگ‌های مرمریت ایتالیایی رویال بوتچینو، کرم مارفیل و سنگ کرم ترکیه اشاره کرد. شما در زمان استفاده از این نوع سنگ‌ها با هیچ گونه محدودیتی مواجه نخواهید شد، چرا که طیف رنگی آن بسیار گسترده است و همچنین مقاومت و استحکام زیاد آن باعث شده تا بتوانید به راحتی از این محصولات در ساختمان‌های لوکس و درجه یک استفاده کنید. البته مهم‌ترین کاربرد این سنگ در تزئینات نمای بیرونی انواع ساختمان‌ها است.

سنگ دهبید شایان را نمی‌توان جزو سنگ های معمولی دانست، زیرا از نظر تنوع رنگ و کارایی در مجموعه با کیفیت‌ترین و محبوب‌ترین سنگ‌های مرمریت ایرانی قرار می‌گیرد.

نام دهبید شایان برگرفته از منطقه‌ای با همین عنوان است. دو عامل مهمی که باعث شده از این سنگ در سازه‌های خاص و لوکس استفاده کنند، رنگ‌های روشن و کیفیت بی نظیر آن است. در کنار همه این‌ها سنگ دهبید به عنوان مهم‌ترین محصول صادراتی در قالب اسلب و کوپ به کشورهای آسیایی و اروپایی صادر می‌شود.

دهبید-شایان

ویژگی‌های سنگ دهبید شایان

سنگ دهبید شایان، از طیف رنگیِ تیره و روشن برخوردار است. آغاز طیف رنگی سنگ دهبید با رنگ سفید آغاز می‌شود و در رنگ مشکی به اتمام می‌رسد. هر یک از رنگ‌ها برای مصرف در قسمت‌های خاصی از ساختمان کاربرد دارند. اما بطور کل میتوان گفت دهبید شایان دارای ویژگی‌های :

  • قابلیت جذب آب به میزان کم

با اضافه شدن مواد رزینی در مرحله فرآوری، مقاومت آن نسبت به جذب رطوبت افزایش پیدا می‌کند. میزان جذب آب سنگ دهبید در حدود 0.15 درصد می‌باشد؛ بنابراین می‌توان از این سنگ‌ها در محیط‌های مرطوب استفاده کرد.

  • میزان تخلخل بسیار کم

در طول مرحله فرآوری، با استفاده از توری در پشت سنگ، مقاومت بخشی از سنگ بیشتر خواهد شد. هر چند سنگ دهبید از میزان تخلخل بسیار کمی برخوردار است، اما اپوکسی می‌تواند گزینه خوبی برای پر کردن کمترین میزان خلل باقی مانده باشد. لازم به ذکر است که میزان تخلخل در این نوع سنگ نزدیک به 0.4 درصد است.

  • افزایش مقاومت فشاری

سنگ‌هایی که در سازه‌های خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند باید بتوانند فشار، وزن ساختمان و حتی وزن ساکنین ساختمان را تحمل کنند. به همین علت باید به مقاومت فشاری توجه ویژه‌ای داشت. سنگ دهبید شایان یکی از سنگ‌هایی است که مقاومت فشاری آن چیزی نزدیک به 2.69 می‌باشد و می‌تواند فشارهای مختلف سازه را تحمل کند.

مرمریت دهبید شایان مقاومت فشاری بسیار بالایی دارد و شما می‌توانید در زمان استفاده از این سنگ، مقاومت سایشی آن را در نظر بگیرید، چرا که مقاومت سایشی اهمیت زیادی برای سازه دارد و گزینه خوبی برای استفاده در راه پله‌های مکان‌های پر رفت و آمد می‌باشد. مقاومت فشاری سنگ دهبید شایان می‌تواند جلوی ایجاد ساییدگی و خوردگی بر اثر استفاده‌های طولانی مدت را بگیرد. اگر می‌خواهید در مکان‌های پر رفت و آمد از متریالی استفاده کنید که ماندگاری و دوام بالایی داشته باشد، بهترین گزینه سنگ دهبید شایان است.

  • کیفیت قابل قبول

سنگ دهبیدشایان دارای بالاترین کیفیت و بیشترین مقاومت است و در مقابل ترک خوردگی می‌تواند مقاومت زیادی از خود نشان دهد. از مهم‌ترین مزایایی که باعث شده دهبید شایان به یک محصول ایده آل و درجه یک تبدیل شود، می‌توان به کیفیت رنگ‌ها و طراح‌های خاص آن اشاره کرد.

سنگ-دهبید

معدن دهبید شایان

معادن سنگ منطقه دهبید استان فارس از گذشته تا به الآن شهرت زیادی داشته‌اند، چرا که این منطقه به عنوان یکی از مهم‌ترین و کارآمدترین معادن ایران به شمار می‌رود و با شهر شیراز در حدود 200 کیلومتر فاصله دارد. در حقیقت از این معادن می‌توان بیشترین و مرغوب‌ترین سنگ مرمریت کرم را استخراج کرد. دهبید به واسطه معادن سنگ بسیار غنی مرمریت در سورت‌های متفاوت محبوبیت زیادی دارد، به همین علت بیشترین سنگ‌هایی که از این معادن مورد استخراج قرار می‌گیرند به سنگ دهبید شهرت یافته‌اند.

البته انواع سنگ‌های دهبید در طول سال‌های مختلف با توجه به استفاده مردم روستا و معادن آن با عناوین متفاوتی شناخته شده‌اند. سنگ مرمریت دهبید شایان به عنوان یکی از مرمریت‌های کرم با بیشترین کاربرد، امروزه به یکی از معادن طراز  اول از نظر تولید تبدیل شده است.

معدن سنگ دهبید شایان با نوزده پله دارای تولید سالیانه 250 هزار تن سنگ خام  می‌باشد که علاوه بر تامین سنگ مصرفی بازار داخلی، به کشورهای آسیایی حوزه خلیج فارس، برخی از کشورهای اروپایی و همچنین کشورهای شرق آسیا صادر می‌شود. معدن مرمریت شایان که استخراج زیادی از آن می‌شود، برای صادرات و افرادی که در صنعت ساختمان سازی فعالیت می‌کنند، اهمیت زیادی دارد.

سنگ دهبید شایان

سنگ دهبید پس از این که از معدن استخراج می‌شود، در کارخانه در مرحله فرآوری قرار می‌گیرد. در این مرحله با استفاده از اره‌های خاص سنگ‌ها را به شکل اسلب برش می‌دهند. پس از برش، فرآیند ساب روی سنگ‌ها انجام می‌شود. این مرحله برش و فرآوری سنگ نام دارد.

با توجه به این که سنگ دهبید شایان ساب پذیری بالا و حساسیت زیادی دارد، اما فرآیند برش آن ممکن است با دشواری‌هایی همراه باشد. مهم‌ترین دلیل حساسیت این سنگ، رگه‌هایی است که روی سطح آن قرار دارد و احتمال می‌رود که در اثر برش‌های با قدرت بیشتر دچار شکستگی شود.

با وجود حساسیتی که در مورد دهبید شایان وجود دارد، بهتر است در مرحله برش و فرآوری سنگ از توری و اپوکسی استفاده شود. سنگ دهبید با عناوینی مانند دهبید شایان، سنگ دهبید اصلی، دهبید زارعی، دهبید حسن آباد، چاه مرغی، ثمین و دهبید انگورک معرفی می‌شود. لازم به ذکر است که نه تنها معدن سنگ دهبید شایان برای همه افراد اهمیت دارد، بلکه رنگ بندی و میزان کیفیت و رگه‌هایی که روی سنگ قرار دارد، می‌تواند در خروجی نهایی و استفاده‌هایی که از آن سنگ می‌کنند، تاثیرگذار باشد

معدن-دهبید-شایان

کاربردهای سنگ دهبید شایان

دهبید شایان به دلیل طیف رنگی تیره و روشنی که دارد میتواند انواع سلیقه ها و نیازها را پوشش دهد و در دکوراسیون داخلی و خارجی مورد استفاده قرار بگیرد.

  • سنگ دهبید شایان در دکوراسیون داخلی

سنگ اسلب دهبید شایان، رایج‌ترین نوع کاربرد را دارد. در حال حاضر بسیاری از افراد برای زیبایی بخشیدن به دکوراسیون داخلی فضاهای مختلف خانه‌ی خود از سنگ اسلب دهبید استفاده می‌کنند. از کاربردهای سنگ اسلب دهبید می‌توان به نمای داخلی، سنگ پله‌ها، در حد فاصل میان کابینت‌های زمینی و دیواری، کانتر آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی، وان‌های سنگی، آسانسور و سنگ کف ساختمان اشاره کرد.

علاوه بر موارد ذکر شده، تزئین برخی از وسایل و مجسمه‌های سنگی که جذابیت خاصی دارند با  دهبید شایان انجام می‌شود. مجسمه‌های تزئینی و سایر وسایل مرتبط با آن معمولاً در دکوراسیون‌های داخلی گران قیمت استفاده می‌شوند.

  • سنگ دهبید شایان بعنوان سنگ کف

یکی دیگر از مهم‌ترین کاربردهای سنگ دهبید شایان استفاده در سنگ کف بناهای مختلف است. قابلیت جذب آب سنگ دهبید شایان میزان 0.15 درصد می‌باشد که  باعث شده تا این سنگ به راحتی و بدون هیچ گونه نگرانی در محیط‌های با رطوبت بالا مانند حمام و سرویس‌های بهداشتی مورد استفاده قرار بگیرد. و با توجه به این مورد که  سنگ دهبید شایان مقاومت زیادی در مقابل ساییدگی و خوردگی نشان می‌دهد. به همین علت قابل استفاده بعنوان سنگ کف ساختمان می‌باشد

مزایای سنگ دهبید شایان

سنگ دهبید رنگ بندی بسیار متنوعی دارد و در طیف‌های روشن و تیره در بازار توزیع می‌شود. در نتیجه می‌توان این محصول را برای انواع طراحی‌ها در نظر گرفت. ویژگی‌ها و مشخصه‌هایی که سنگ دهبید دارد می‌تواند مورد رضایت تمامی افراد با سلایق مختلف باشد. این سنگ زمینه بسیار شفاف و یکدستی دارد که باعث ایجاد زیبایی خاص در ظاهر و انعکاس نور در محیط می‌شود. به همین علت در ساختمان‌هایی که انعکاس نور در آن‌ها کمتر می‌باشد و نیاز به روشنایی بیشتری دارند، سنگ دهبید شایان گزینه مناسبی برای استفاده در این بناها خواهد بود. توجه داشته باشید که روشنایی بیشتر سنگ‌ها، موجب روشن‌تر شدن رگه‌های درونی آن می‌شود.

معایب سنگ دهبید شایان

با وجود مزایای زیادی که این محصول دارد، نمی‌توان گفت که برای نمای خارجی ساختمان مناسب است. برخی از افراد تصور می‌کنند که سنگ مرمریت دهبید در همه قسمت‌های ساختمان کاربرد دارد، اما این‌گونه نیست. در حقیقت سنگ دهبید به علت داشتن خصوصیات فیزیکی و شیمیایی غالباً در قسمت‌های داخلی ساختمان به کار می‌رود. شاید کمتر دیده باشید که از این سنگ در نماهای بیرونی ساختمان استفاده کرده باشند.

یکی از موارد دیگری که درباره سنگ دهبید شایان مطرح می‌شود، گران قیمت بودن آن است. از آنجا که این سنگ کیفیت بسیار خوبی دارد با قیمت بالاتری در بازار عرضه می‌شود. البته در پروژه‌هایی که طراحان و سازندگان تصمیم دارند، پروژه با پایین‌ترین قیمت به اتمام برسد، به کار گرفتن سنگ دهبید به هیچ عنوان مقرون به صرفه نخواهد بود.

مرمریت دهبید شایان

قیمت سنگ دهبید شایان

قیمت سنگ دهبید شایان  بر اساس نمونه‌های داخلی و خارجی تعیین می‌شود و در نمونه‌های داخلی با توجه به معدن و مرغوبیت سنگ و نوع رنگ بندی آن قیمت گذاری می‌شوند. اما به صورت کلی قیمت سنگ دهبید به میزان ضخامت برش‌ها، کیفیت ساب و نوع برش، مواد مصرفی در مرحله فرآوری، اندازه سنگ و سورت بندی آن بستگی دارد.

با ما تماس بگیرید

میخواید سنگ برای پروژه های خودتون انتخاب کنید و دچار تردید شدید ؟ با ما تماس بگیرین تا از گروه مشاورین ما راهنمایی بگیرین
اسکرول به بالا